Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

IPN dostał ekspertyzy ekshumowanych szczątków

Nie można określić przyczyny śmierci sześciu osób, których szczątki wydobyto podczas jesiennych prac ekshumacyjnych na terenie położonym przy białostockim Areszcie Śledczym. Do białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej dotarła właśnie opinia biegłego z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Na szkieletach nie ma śladu po strzałach ani obrażeniach mechanicznych.

Są to szkielety 4 mężczyzn w różnym wieku - od 18 do 50 lat oraz dwóch kobiet - jedna z nich miała około 30, druga około 50 lat.

Szef pionu śledczego białostockiego IPN prokurator Zbigniew Kulikowski, wciąż nie ujawnia, jakie przedmioty odnaleziono przy szczątkach. Wiadomo jedynie, że były to między innymi niemieckie monety wydane w latach 1941-43. Jego zdaniem, nie przesądza to jednak, kiedy te osoby zginęły, bowiem przez dłuższy czas po wojnie były w Polsce w obiegu również marki
niemieckie, obok rubli i złotówek. Dopiero szczegółowe badania DNA mogą dać odpowiedź na pytanie, czy są to ofiary systemu nazistowskiego czy komunistycznego.

W tej chwili szczątki są przechowywane w jednym z białostockich zakładów pogrzebowych. Kolejne prace archeologiczne i ekshumacje przy Areszcie Śledczym białostocki IPN planuje na wiosnę przyszłego roku.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę