Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

„Czwarty rozdział” młodych fotografików

Najlepsze zdjęcia słuchaczy białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości zaprezentowano w Galerii Pod Arkadami. Wystawa „Czwarty rozdział” to próba spojrzenia młodych ludzi na otaczający ich świat, zarówno w klasycznej jak i eksperymentalnej formie. – Niezależnie od tego czy jest to czysta relacja w formie reportażu, dokumentu czy też działanie inscenizacyjne, fotograf stara się przekazać odbiorcy swoją prawdę – podkreśla Grzegorz Jarmocewicz, wykładowca AFiP i kurator wystawy.

Prace słuchaczy Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości goszczą w Galerii Pod Arkadami już po raz trzeci. Tym razem zaprezentowano w niej artystyczny dorobek młodych fotografików z roku szkolnego 2012/2013. Większość składających się na wystawę prac powstała w pracowniach: kreacyjnych technik w fotografii, reportażu oraz dokumentu.
Można w nich dostrzec echa fascynacji klasycznym portretem czy formami reportażowymi, widoczne szczególnie na czarno-białych fotografiach Marcina Kondraciuka czy Małgorzaty Faltynowskiej. Są zdjęcia ukazujące ciało ludzkie jako wręcz geometryczne bryły w cyklu prac Marcina Kondraciuka, ale też pokazujące jaśniejszą stronę człowieka, dzięki barwnym portretom Oli Śmigielskiej czy Weroniki Edeldreda. Marta Kozłowska ukazuje nieuchronność przemijania, zaś prace Pauliny Chlebus oraz Ewy Woronieckiej, dopełniają wystawę ironicznym i żartobliwym podejściem do tematu. 
Drugą część wystawy stanowią zdjęcia wykonane w pracowni fotografii intermedialnej, stwarzającej studentom doskonałe możliwości do różnego rodzaju eksperymentów. Czasem z odtwarzaczem cyfrowych plików czy jego przeciwieństwem, archaiczną taśmą magnetofonową, w rolach głównych (Kasia Sidorowicz). Wykorzystujących fotografię stereoskopową (ponownie Kasia Sidorowicz), ale też fotograficzne puzzle, z których można ułożyć portret (Agnieszka Bierko) czy też swoiste instalacje, wykorzystujące również archiwalne fotografie, będące dziełem Rafała Kruszewskiego oraz Pauliny Chlebus.
– Dzięki doświadczeniom rozwoju fotografii jako sztuki, posiadamy świadomość, iż jest to medium o wielu obliczach – stwierdza w katalogu wystawy Grzegorz Jarmocewicz. – Potrafi pokazać rzeczywistość w jej prawdziwym werystycznym skupieniu, ale może również manipulować naszymi doznaniami. Dzięki tym właściwościom tworzywo obrazowania może dotknąć wszystkich wątków istniejącego bytu. Takie pojmowanie fotografii staramy się przekazać naszym studentom. 
– Prezentujemy czystą fotografię, bez większych przekłamań fotoshopowych – podkreśla Monika Pańko, dyrektor AFiP w Białymstoku. – To, co udało się zaobserwować naszym studentom, taką, jak oni ją czują i widzą!


Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę