niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Strefa ekonomiczna w Łomży na gwiazdkę?

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu rząd ma zdecydować o utworzeniu w Łomży podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tworzący m.in. Podstrefę Łomża projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie suwalskiej specjalnej strefy ekonomicznej znalazł się w porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu. Zgodnie z ostatnimi planami Podstrefa Ekonomiczna w Łomży ma mieć niespełna 7,7 ha. Szacuje się, że przy inwestycjach rzędu 39 mln zł i pomocy publicznej sięgającej 23,4 mln zł powstanie tu około 130 nowych miejsc pracy.

Proponowany porządek obrad rządu podczas posiedzenia 17 grudnia 2013r.
Proponowany porządek obrad rządu podczas posiedzenia 17 grudnia 2013r.

Zabiegi o utworzenie w mieście podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sięgają jeszcze początków 2007 roku. W październiku ten sam projekt rozporządzenia powiększenia SSSE  był już ujmowany w porządku obrad  rządu, ale ostatecznie został zdjęty. Teraz powraca, po tym gdy 4 grudnia rząd  przyjął złożoną przez Ministerstwo Gospodarki propozycję działań zwiększających atrakcyjność specjalnych stref ekonomicznych dla inwestorów. 
Łomżyńska podstrefa SSSE ma liczyć niespełna 7,7 ha w dwóch kompleksach na terenach położnych przy ul. Ciepłej, oraz Spokojnej i Akademickiej. 

Z danych przyjętych do wyliczeń oceny skutków realizacji rozporządzenia wynika, że dzięki utworzeniu podstrefy, przy nakładach na inwestycje w wysokości niemal 39 mln zł i pomocy publicznej rzędu 60% kosztów, możliwe będzie utworzenie w mieście 131 nowych miejsc pracy. Już wcześniej informowano o tym, że w podstrefie chce zainwestować kilku „średnich i dużych” lokalnych przedsiębiorców z takich branż, m.in. jak produkcja materiałów budowlanych, przemysł spożywczy i usługi motoryzacyjne. Wśród listów intencyjnych, jakie trafiły do prezydenta miasta, znajduje się także list firmy zajmującej się m.in. prowadzeniem usług centrów telefonicznych (call center). Firma ta deklaruje zatrudnienie ok. 100 osób i nakłady inwestycyjne wysokości 7 mln zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0