Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Maraton Pisania Listów Amnesty International w Łomży

Rokrocznie, w okolicach 10 grudnia, kiedy świętowany jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, Amnesty International organizuje międzynarodową akcje pisania listów w sprawie osób narażonym na łamanie praw człowieka. Od trzech lat w akcję włącza się także łomżyński „Mechaniak”, w którym w najbliższy weekend będzie można napisać list np. w ofiary tajnych więzień CIA w Polsce.

Organizowany przez Amnesty International Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. W ubiegłym roku w ponad 230 miejscach w kraju napisano w sumie ponad 189 tysięcy odręcznych listów. W Łomży takich listów napisano ponad 2100. Są one adresowane i przekazywane do władz krajów w których łamane są prawa człowieka. 
W tym roku AI chce wysyłać listy także do Polski w sprawie społeczność Romów rumuńskich z Wrocławia i ofiary tajnych więzień CIA w Polsce. Będzie można też napisać listw w w sprawie trójki więźniów z Placu Błotnego z Rosji czy Jabeur Mejri z Tunezji, który został skazany za komentarze na Facebooku.
- Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane  - podkreślają organizatory akcji.
W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz czternasty –  w sobotę i niedzielę 14–15 grudnia.  W Łomży listy będzie można pisać w auli Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Przykoszarowej 22 w godzinach 8:00-20:00. 

Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę