Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ślizgawka na drogach

Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniami jezdni, a policjanci podają, że od piątku w mieście i najbliższej okolicy zdarzyło się już 19 kolizji drogowych. Dziś do południa dwie. - Mamy już zimowe warunki na drogach. Jest ślisko! - mówi sierż. szt. Ewelina Szlesińska, oficer prasowy policji w Łomży dodając, że w ostatni piątek zanotowano 8, a w sobotę 9 kolizji drogowych. - Apelujemy do kierowców o zachowanie rozwagi i ostrożności podczas kierowania pojazdem.

Policjanci przypominają, że aura wymusza przede wszystkim zdjęcie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do warunków drogowych, ale także stylu jazdy. 
- Na oblodzonej jezdni znacząco wydłuża się droga hamowania – w razie konieczności gwałtownego zatrzymania pojazdu, istnieje więc duże ryzyko najechania na inny pojazd. Zachowajmy przede wszystkim większą odległość pomiędzy pojazdami – apeluje Szlesińska. 
Policjantka zwraca uwagę także na pieszych, którzy często przed zapadającym zmrokiem, w ciemnych ubraniach, stają się dla kierowców „niewidoczni” na drogach, poboczach czy przejściach dla pieszych. 
- Apelujemy do pieszych o to, aby „stali się widoczni” na drodze – mówi oficer prasowy policji w Łomży. - Piesi sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód, lub światła tego samochodu, to i oni są widziani przez kierowcę. Nic bardziej mylnego! Widzieć, to nie to samo co być widocznym. Używajmy więc, zwłaszcza przy poruszaniu się poza terenem zabudowanym, wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych, latarek i innych przedmiotów dających jasne światło – aby być widocznym! W warunkach nocnych, pieszy ubrany na ciemno, widziany jest przez kierującego z odległości około 20 metrów. Jeżeli ma na sobie jasne ubranie – z 50 metrów, a jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – widoczność zwiększa się do ponad 150 metrów! Kierowca jest w stanie odpowiednio zareagować. 
Policjantka przypomina, że piesi zobowiązani są do korzystania z chodników lub drogi dla pieszych. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.), pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę