Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Carpe Diem triumfuje na Konfrontacjach Teatralnych

Główne zdjęcie
Marcin Świątkowski i Magdalena Kocoń - Carpe Diem

Łomżyńska grupa teatralna Carpe Diem zdobyła, ex aequo z białostocką grupą Na skraju, I nagrodę XVIII Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w Łomży. Sukces młodym podopiecznym Katarzyny Kuklińskiej zapewniła porywająca wersja jednoaktówki „Kariera Johna Nobody” na podstawie sztuki Juliana Tuwima. Dwóch aktorów biorących udział w tym przedstawieniu, Paweł Spaliński i Przemysław Przestrzelski, otrzymało też nagrody aktorskie. Jury nagrodziło także Patrycję Zwierzyńską i Edytę Jańczuk z Łomży. – Dla mnie ta nagroda nie była zaskoczeniem, bo z każdym występem stajemy się coraz lepsi – mówi Marcin Świątkowski, reżyser nagrodzonego spektaklu. – Zawsze wolę się spodziewać pozytywnych rzeczy, nie przyjmować od razu, że przegramy. I tym razem miałem rację!

W tegorocznych Konfrontacjach Teatralnych wzięło udział osiem teatrów młodzieżowych z Łomży, Białegostoku, Grajewa i Łap. Poziom był zróżnicowany, jednak zdecydowana większość zaprezentowanych spektakli zasługiwała na nagrody. Dlatego też jury w składzie: Marek Kościółek, Marek Lechowicz i Karol Boruch przyznało ich aż 15. Zabrakło wśród nich Grand Prix i miejsca III. Dwie równorzędne pierwsze nagrody po 700 zł otrzymały więc Carpe Diem za spektakl „Kariera Johna Nobody” oraz Na skraju z Białegostoku za przedstawienie „Szczęście Frania”. Miejsce II i 400 zł przypadło teatrowi Kaprys z Łap za spektakl „Jourdain”. 
Spektakl „Kariera Johna Nobody” miał premierę we wrześniu tego roku, na finał łomżyńskiego Małego Festiwalu „Ty i Ja”. Od tego czasu w obsadzie zaszła jedna zmiana, w roli Mrs. Pixy Aleksandrę Przesław zastąpiła Magdalena Kocoń, z którą wystąpili: Mrs. Happy – Katarzyna Górska, Mr. Nobody – Paweł Spaliński, Mr. Billingham – Bartosz Dzwonkowski, Mr. Broadcast – Przemysław Przestrzelski. 
– Zupełnie nie spodziewałam się tej nagrody, myślałam o zupełnie innych wynikach i już oswoiłam się z tą myślą – mówi Magdalena Kocoń. – A teraz cieszę się jeszcze bardziej, bo nasza praca została doceniona! 
– Grając ten spektakl żyłem już zupełnie innym spektaklem, premierą Teatru Aktywnego – dodaje Bartosz Dzwonkowski. – Tym większa radość, bo nie spodziewaliśmy się sukcesu na tych Konfrontacjach, zagraliśmy przecież ten spektakl dopiero sześć razy.
Wspomniana przez Bartosza premiera to nowy spektakl działającego w MDK-DŚT Teatru Aktywnego. „ Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka umiliło publiczności oczekiwanie na werdykt jury. Jego członkowie podkreślali też istotną rolę opiekunki teatru i organizatorki konfrontacji, Joanny Klamy w rozwoju i wspieraniu amatorskiego ruchu teatralnego w Łomży. 
– Były przynajmniej dwa spektakle, które opowiadały o czymś ważnym, coś w nas wywołały – ocenia przewodniczący jury Marek Kościółek. – Ale najważniejsza była chyba energia i siła tych młodych ludzi, zabawa, zespołowość tego, co robili razem. Oni cały czas budują swoją wrażliwość i to nie są ludzie, którzy będą stać z boku – oni będą decydować o ważnych rzeczach. Niektórzy pójdą na pewno do szkół teatralnych, inni będą pewnie działać w ruchu amatorskim, też niezwykle ważnym, jak pokazał ten przegląd!

Wojciech Chamryk  
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

Wyniki XVIII Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w Łomży:
I Nagroda:
Grupa teatralna Carpe Diem z Łomży za spektakl Kariera Johna Nobody,
Grupa teatralna Na Skraju z Białegostoku za spektakl Szczęście Frania
II Nagroda
Teatr Kaprys z Łap za spektakl Jourdain
Specjalne nagrody aktorskie po 100 zł każda:
Jędrzej Mróz za rolę w spektaklu Szczęście Frania 
Marcin Tracikowski za rolę w spektaklu Jourdain
Wyróżnienia aktorskie – nagrody książkowe:
Paweł Spaliński z Łomży za rolę w spektaklu Kariera Johna Nobody
Przemysław Przestrzelski  z Łomży za rolę w spektaklu Kariera Johna Nobody
Paweł Androsiuk z Białegostoku za rolę w spektaklu Szczęście Frania
Aneta Ciwoniuk z Białegostoku za rolę w spektaklu Szczęście Frania
Michalina  Ignatowicz z Białegostoku za rolę w spektaklu Szczęście Frania
Patrycja Zwierzyńska z Łomży za rolę w spektaklu  Polubić siebie
Edyta Jańczuk z Łomży za rolę w spektaklu Lekcja historii
Paweł Dzięgielewski  z Grajewa za rolę w spektaklu Reedukacja
Adrianna Gołaszewska z Białegostoku za rolę w spektaklu W beczce chowany
Karina Rembiszewska z Łap za rolę w spektaklu  Jourdain

210305125821.png
Foto: Marcin Świątkowski i Magdalena Kocoń - Carpe Diem
Foto: Teatr Aktywny
Foto: Teatr Aktywny
Foto: Teatr Aktywny
Foto: Teatr Aktywny
Foto: Marek Lechowicz, Karol Boruch, Marek Kościółek, Joanna Klama
Foto: Sławomira Głasek
Foto: Paweł Dzięgielewski
Foto: Karina Rembiszewska
Foto: Adrianna Gołaszewska
Foto: Aneta Ciwoniuk
Foto: Michalina Ignatowicz
Foto: Marcin Tracikowski
Foto: Adam Karasiewicz
Foto: Grupa Na skraju
Foto: Marek Lechowicz, Karol Boruch, Marek Kościółek, Joanna Klama

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę