Radny z prawomocnym wyrokiem
Od dwóch miesięcy radny gminy Łomża ma prawomocnie orzeczony m.in. pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. To kara za zatajenie w oświadczeniu lustracyjnym swojej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Mimo to radny jak gdyby nic się nie stało był obecny na sesji Rady Gminy w ubiegłym tygodniu. Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, podkreśla, że po wyroku sądu mandat radnego formalnie musi wygasić Rada Gminy, która ma na to 3 miesiące, ale dopiero od otrzymania z sądu wyroku. Póki co taki wyrok do Łomży nie dotarł.
Sprawa dotyczy radnego Gminy Łomża Piotra Chojnowskiego, który mandat uzyskał startując z list wyborczych Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. W związku z kandydowaniem na radnego złożył on oświadczenie lustracyjne w którym podał, że nie współpracował ze służbami PRL-u. Prawdziwość tego oświadczenia podważyło Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Białymstoku, które skierowało do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego.
22 kwietnia 2013 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał orzeczenie stwierdzające fakt złożenia przez radnego Rady Gminy Łomża – Piotra Chojnowskiego niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego. Sąd orzekł wobec lustrowanego utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organu jednostki pomocniczej jednostki samorządu terytorialnego, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy – na okres 5 lat, a także orzekł zakaz pełnienia przez niego funkcji publiczne na okres 5 lat.
Radny odwołał się od tego wyroku, ale Sąd Apelacyjny w Białymstoku, orzeczeniem z 26 września 2013 roku, utrzymał go w mocy uznające, iż Piotr Chojnowski złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, pomijając w nim fakt swojej tajnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. I orzeczenie to stało się prawomocne.
Jerzy Dołęgowski, z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży mówi, że formalnie – mimo prawomocnego wyroku radny może pełnić dalej swoje funkcje do czasu wygaszenia jego mandatu. Ten powinna wygasić mu Rada Gminy Łomża. Zgodnie z prawem ma to zrobić w drodze uchwały najpóźniej w 3 miesiące od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Jak wyjaśnia Dołęgowski wcześniej rada powinna otrzymać z Sądu Apelacyjnego w Białymstoku informację o wyroku. Póki co orzeczenie sądu do Gminy Łomża, ani do Państwowej Komisji Wyborczej, która zwyczajowo otrzymuje takie orzeczenia do wiadomości, nie dotarło.
Zatem radny Piotr Chojnowski jest członkiem Rady Gminy Łomża zobowiązanym do brania udziału w jej pracach.