Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Złoty medal w Brukseli dla naukowca i wynalazcy z Łomży

Główne zdjęcie
Szymon Nitkiewicz - z tyłu za urządzeniem, przed dr Michał Śmieja (fot. Janusz Pająk, UWM)

Łomżyniak Szymon Nitkiewicz (lat 31), pracownik Katedry Mechatroniki i Katedry Neurologii i Neurochirurgii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zdobył z zespołem złoty medal na Światowych Targach „Brussels-Innova” 2013 w Brukseli (Belgia). Trzech naukowców i wynalazców z UWM zdobyło uznanie jurorów konkursu Eureka! za prototyp urządzenia do pomiaru stopnia osłabienia stopy, które może być przydatne w ocenie efektu operacji neurochirurgicznych jak również w procesie rehabilitacji. W tym roku do konkursu Eureka! zgłoszono ponad 230 wynalazków z czternastu krajów świata.

Profesor Wojciech Maksymowicz prezentujący urządzenie na
konferencji prasowej po przyjeździe z Brukseli (fot. Janusz Pająk, UWM)
Profesor Wojciech Maksymowicz prezentujący urządzenie na konferencji prasowej po przyjeździe z Brukseli (fot. Janusz Pająk, UWM)

- Nasze prace badawcze i konstrukcyjne zaczęliśmy trzy lata temu – opowiada Szymon Nitkiewicz, absolwent Szkoły Podstawowej nr 9 i I LO w Łomży oraz matematyki, specjalność informatyczna,  w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie łomżyniak studiował w latach 2001 – 2006. - Głównym pomysłodawcą i inicjatorem tych działań był profesor Wojciech Maksymowicz z Katedry Neurologii i Neurochirurgii UWM, do których zaprosił także mnie i doktora Michała Śmieję.
Głównym problemem było takie połączenie części mechanicznej urządzenia i części elektronicznej z częścią pomiarową, aby można było obiektywnie podać stopień niedowładu stopy. Urządzenie to pozwala zbadać zakres ruchu i moment siły w osi stawu skokowego. Dotychczas w diagnostyce i rehabilitacji stosuje się do określania siły mięśniowej pięciostopniową skalę Lovett’a albo osłabienie opisuje się jako małe, średnie bądź duże. Nagrodzone w Brukseli urządzenie umożliwia podanie stopnia osłabienia stopy o wiele precyzyjniej, bo w postaci liczbowej. Przydatne jest ono do badania skuteczności zabiegów neurochirurgicznych, przy uszkodzeniu nerwu strzałkowego. Krótko mówiąc, pomaga lekarzom zbadać, czy operacja neurochirurgiczna i rehabilitacja przyniosły oczekiwany skutek. Polscy naukowcy zgłosili swój wynalazek do urzędu patentowego.
- Na uczelniach tworzymy wynalazki dla nauki – twierdzi Szymon Nitkiewicz, który pasjonuje się również muzyką, fotografią i żeglarstwem. - Nasze urządzenie może być znacznie lżejsze i ładniejsze, ale to wymagałoby poświęcenia czasu i dalszych prac, jeśli zainteresowanie wykazałaby któraś z firm, produkujących specjalistyczny sprzęt medyczny. Przecież my wszyscy nie porzucimy eksperymentów i nauki, żeby całe życie zajmować się tylko jednym wynalazkiem. Młody jestem, więc istnieje całkiem spora szansa, że coś jeszcze powstanie. Może „coś”, czego świat nie widział...

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę