czwartek, 14 grudnia 2017 napisz DONOS@

Helsińska Fundacja Praw Człowieka: policja nie może bić

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zainteresowała się wydarzeniami z Łomży, gdzie podczas policyjnej interwencji miało dojść do pobicia młodych ludzi – pisze Gazeta Wyborcza Białystok. „Pragniemy podkreślić, że pobicia przez policjantów stanowią jeden z najpoważniejszych przejawów naruszenia praw człowieka i niestety mają miejsce również w Polsce. Takie działanie jednostek policji jest niedopuszczalne i stoi w sprzeczności z konstytucyjnymi prawami(...)” - napisano w cytowanym przez GW piśmie, jakie Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała do komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku.

Fot. archiwum
Fot. archiwum

Przypomnijmy chodzi o zdarzenie z końca października, gdy policjanci, ze względu na hałas i zakłócenie ciszy nocnej, interweniowali na zorganizowanej w mieszkaniu imprezie z okazji 18-tych urodzin. Bawiło się tam kilkanaście osób. Pięć z nich policjanci radiowozami zabrali na Komendę. W efekcie jeden z zatrzymanych młodych ludzi trafił do szpitala, w którym spędził kilka dni. Twierdzi, że został pobity przez policjantów. Także drugi z zatrzymanych wówczas młodych osób mówi, że policjanci go pobili. 
Przebieg interwencji policji odmiennie opisują policjanci. Potwierdzają, że wobec dwóch osób zastosowano środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu, kajdanek i pałki, ale jak twierdzą zachowywali się agresywnie. 
- Jeden z mężczyzn, po badaniu alkomatem (ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie) zaczął się nagle agresywnie zachowywać w stosunku do policjantów. Według relacji policjantów, próbował ich kopać, po czym między innymi uderzył głową o ścianę oraz o siatkę zabezpieczającą okno – przekazywała sierż. szt. Ewelina Szlesińska. - Jego zachowanie stanowiło zagrożenie również dla niego samego, dlatego natychmiast podjęto decyzję o zastosowaniu wobec niego środków przymusu bezpośredniego w postaci najpierw siły fizycznej, a gdy ta nie poskutkowała, użyto pałki służbowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami.  

Dodajmy, że w Prokuraturze Rejonowej w Kolnie prowadzone jest śledztwo w związku z podejrzeniem przekroczenia uprawnień przez policjantów.

zobacz: Pobici przez policjantów


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0