Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Helsińska Fundacja Praw Człowieka: policja nie może bić

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zainteresowała się wydarzeniami z Łomży, gdzie podczas policyjnej interwencji miało dojść do pobicia młodych ludzi – pisze Gazeta Wyborcza Białystok. „Pragniemy podkreślić, że pobicia przez policjantów stanowią jeden z najpoważniejszych przejawów naruszenia praw człowieka i niestety mają miejsce również w Polsce. Takie działanie jednostek policji jest niedopuszczalne i stoi w sprzeczności z konstytucyjnymi prawami(...)” - napisano w cytowanym przez GW piśmie, jakie Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała do komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku.

Przypomnijmy chodzi o zdarzenie z końca października, gdy policjanci, ze względu na hałas i zakłócenie ciszy nocnej, interweniowali na zorganizowanej w mieszkaniu imprezie z okazji 18-tych urodzin. Bawiło się tam kilkanaście osób. Pięć z nich policjanci radiowozami zabrali na Komendę. W efekcie jeden z zatrzymanych młodych ludzi trafił do szpitala, w którym spędził kilka dni. Twierdzi, że został pobity przez policjantów. Także drugi z zatrzymanych wówczas młodych osób mówi, że policjanci go pobili. 
Przebieg interwencji policji odmiennie opisują policjanci. Potwierdzają, że wobec dwóch osób zastosowano środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu, kajdanek i pałki, ale jak twierdzą zachowywali się agresywnie. 
- Jeden z mężczyzn, po badaniu alkomatem (ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie) zaczął się nagle agresywnie zachowywać w stosunku do policjantów. Według relacji policjantów, próbował ich kopać, po czym między innymi uderzył głową o ścianę oraz o siatkę zabezpieczającą okno – przekazywała sierż. szt. Ewelina Szlesińska. - Jego zachowanie stanowiło zagrożenie również dla niego samego, dlatego natychmiast podjęto decyzję o zastosowaniu wobec niego środków przymusu bezpośredniego w postaci najpierw siły fizycznej, a gdy ta nie poskutkowała, użyto pałki służbowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami.  

Dodajmy, że w Prokuraturze Rejonowej w Kolnie prowadzone jest śledztwo w związku z podejrzeniem przekroczenia uprawnień przez policjantów.

zobacz: Pobici przez policjantów

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę