Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Radni przeciwko podwyżce, ale i tak wejdzie w życie

Główne zdjęcie
Radni: Maciej Głaz i Zbigniew Prosiński (fot archiwum)

19 miejskich radnych było przeciw, 3 się wstrzymało i nikt nie poparł prezydenckiego wniosku o podwyżkę opłat za wodę i ścieki w Łomży. Podwyżka i tak wejdzie w życie, bo Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w ustawowym terminie złożyło wniosek do prezydenta miasta, a prezydent po jego analizie uznał, że „taryfy zostały opracowane zgodnie z zasadami”, a „koszty świadczonych usług zostały pozytywnie zweryfikowane pod względem celowości ich podnoszenia”. - Z tego jak my zagłosujemy nic nie będzie – mówił radny Maciej Głaz jeszcze przed formalnym odrzuceniem przez radnych uchwały z podwyżką. - Wpływ na spółki miejskie ma tylko właściciel, prezydent miasta. Jeśli nie zmieni się podejście prezydenta do spółek, aby one były dla mieszkańców, to nic się nie zmieni.

W wyjątkowo krótkiej dyskusji nad projektem uchwały wprowadzającym „groszowe” podwyżki cen wody i opłaty za ścieków głos zabrały jeszcze tylko dwie radne Elżbieta Rabczyńska i Alicja Konopka. Obie także podkreślały znaczenie prezydenta przy ustalaniu cen opłat za świadczone usługi przez miejskie spółki. 
- Trudno zmienić ustawę, ale nie jest trudno zmienić zarząd wodociągów – mówiła radna Rabczyńska, podkreślając, że przy tak skonstruowanym prawie jak dzisiaj radni właściwie nie mają nic do powiedzenia przy ustalaniu cen. 
- Nie jedynym wyjściem jest zmiana osób zarządzających – odpowiadała radna Alicja Konopka. - MPWiK pracuje dobrze, ale nie można bez końca obciążać mieszkańców miasta – dodawała przypominając, że wcześniej podwyżki uzasadniania inwestycjami, po których zrealizowaniu ceny miały już nie rosnąć.     

Zgodnie z przedstawioną w projekcie uchwały propozycja cena metra sześcienny wody dostarczanej przez MPWiK do  gospodarstw domowych w Łomży od 1 stycznia 2014 roku miałaby wzrosnąć o 6 groszy w stosunku do obecnej stawki. Większa podwyżka - o 12 groszy – dotyczy odbieranych ścieków. W sumie łomżanie mieliby - i mimo nieprzyjęcia uchwały przez radnych – od nowego roku będą płacić 8 złotych i 16 groszy, czyli o 2,26% więcej za każde tysiąc litrów wody zużyte w domu.  
Ten sam wniosek dotyczy także ustalenia cen wody i ścieków w Piątnicy, która także obsługiwana jest przez łomżyńską miejską spółkę. W tym wypadku przewidywany jest znaczący 7-8% spadek cen. Za dostarczaną do domów wodę mieszkańcy gminy Piątnicy od nowego roku mieliby płacić 2,48 zł/m3, a za odprowadzane ścieki od 7,55 do 7,74 zł/m3.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę