Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

OKE czeka na przeprowadzkę do „Drzewnej” po remoncie

- W środku budynku po „Drzewnej” z 1911 roku praktycznie wszystko jest już zrobione i czekamy tylko na odbiór ze strony straży pożarnej, a na tej podstawie wystąpimy do nadzoru budowlanego w Urzędzie Miejskim o zgodę na przeprowadzkę – informuje Czesław Jabłoński, kierownik wydziału organizacyjno-administracyjnego Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która zamierza jeszcze w tym roku przenieść się z 3. piętra Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Nowej do gmachu koło parku przy al. Legionów. - Nie ma teraz nawet porównania, jeśli chodzi o warunki lokalowe: z 780 mkw. przeniesiemy się na 1 500 mkw., a gmach nafaszerowany jest elektroniką. To będzie perełka!

Prezydent Łomży przekazał w trwały zarząd OKE zabytkowy budynek po „Drzewnej” w kwietniu roku 2010. Przygotowanie projektu remontowego w wyniku przetargu wzięła na siebie firma Lecha Rzędziana z Białegostoku, co kosztowało około 100 000 zł. Rok później zostały wymienione sieci instalacji: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Razem z opracowaniem projektu i zakupem okien drewnianych pochłonęło to 890 tys. zł, a do tej pory niemal 4 miliony zł.

Windy nie będzie, ale uratowano piękną zabytkową aulę
Remont generalny pełną parą ruszył w roku 2012. - Trudno było uzyskać z Ministerstwa Edukacji Narodowej ponad 4 miliony złotych jednorazowo, ale mieliśmy to szczęście, że na początku Urząd Miejski w Łomży przyznał nam dofinansowanie w dwóch transzach prawie 200 tysięcy zł, zaś 15 tysięcy dorzucił Urząd Marszałkowski, choć liczyliśmy na więcej – wspomina kierownik Czesław Jabłoński. - Na prace w roku 2013 otrzymaliśmy z MEN milion złotych, jednak liczymy jeszcze na fundusze w roku 2014, żeby sfinansować wymianę dachu blaszanego i położenie nowej elewacji. Kwotami nie będę się posługiwać, ponieważ jesteśmy kilka miesięcy przed procedurą przetargową.
Na parterze zostały ulokowane trzy pmieszczenia archiwów, gdzie będą przywożone i przetwarzane przez informatyków arkusze sprawdzianów, egzaminów gimnazjalnych i maturalnych. Również na parterze, przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdyż w gmachu nie było miejsca na windę, znajdą się także pomieszczenia wydziału organizacyjno-administracyjnego. Tu znajduje się odrestaurowana z pietyzmem aula na około 30 miejsc, natomiast na pierwszym i drugim piętrze – dwie mniejsze sale konferencyjne, w których będą odbywały się organizowane przez OKE szkolenia. Dawne pomieszczenia lekcyjne zamieniono na biurowe, z dwoma, trzema lub czterema miejscami dla zatrudniającej ok. 70 pracowników instytucji. Prowadzą do nich nowe schody, posadzki i drzwi wydzielenia pożarowego na każdej kondygnacji, wyposażonej w wentylację, czujki dymu i kamery monitoringu. Pierwsze piętro zajmą: wydział zawodowy, dyrekcja, sekretariat i księgowość. Drugie piętro siedziby OKE przeznaczono na wydziały: sprawdzianów i egzaminów oraz badań i analiz.

W nowej siedzibie OKE zaoszczędzi 70 000 zł na czynszu
- Dawny gmach „Drzewnej” tylko z zewnątrz niewiele się zmienił, bo w środku śćiany, wykładziny i stolarka budowlana są jak spod igły – ocenia kierownik Jabłoński. - Nie ma porównania z tym, co było w tak starym budynku do tej pory. W środku się nie zauważa, że jest to już stuletnia budowla.
Dyrekcja i pracownicy OKE – zdaniem kierownika - są dobrej myśli, że przed świętami Bożego Narodzenia zakończy się przeprowadzka, na co trzeba będzie wydać ok. 20 tysięcy zlotych. Firma od przeprowadzki jest w każdej chwili gotowa, aby przewozić na nowe miejsce stare meble i sprzęt. O nowych meblach i komputerach nikt w OKE nie myśli, gdyż to wydatek co najmniej 1,5 mln zł. 
Na przyszły rok – oprócz wymiany i uzupełnienia więźby dachowej oraz położenia nowego dachu i zrobienia elewacji – zostanie uporządkowanie otoczenia od strony al. Legionów i od podwórka. Na remont czeka budynek gospodarczy z tyłu, zaś na rozebranie od frontu – kiosk dawnej kwiaciarni. Pojawią się nowe ogrodzenia i nawierzchnia parkingów z polbruku. - Za wynajmowanie piętra w Urzędzie Wojewódzkim płacimy teraz prawie 70 tysięcy zlotych czynszu, a w nowym gmachu nie będziemy płacić w ogóle – cieszy się kierownik Jałoński. - Do tego jako jednostka oświatowa nie będziemy płacili podatku od nieruchomości. Koszty: energii elektrycznej, wody, monitoringu i ochrony będą porównywalne, może trochę wzrosnąć koszt centralnego ogrzewania. „Drzewna” na eksploatację budynku wydawała miesięcznie około 80 tys. zł. OKE płaci prawie tyle za sam czynsz...
Działająca w dwóch województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, którą kieruje dyrektor Jolanta Gołaszewska, jest jedną z ośmiu w Polsce. Do głównych zadań pracowników OKE należy przygotowanie i przeprowadzenie sprawdzianów wiedzy szóstoklasistów, egzaminów gimnazjalnych, maturalnych, zawodowych i eksternistycznych.

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę