Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Narew Teresy Adamowskiej

„Nad wodą” to tytuł wystawy prac malarki Teresy Adamowskiej, którą można oglądać w Galerii Żivkowa. Główną częścią ekspozycji są najnowsze obrazy przedstawiające Narew w Łomży i jej okolicach. – Teresa Adamowska to wspaniała artystka, godna pokazywać swoje prace nie tylko w Łomży, ale i na całym świecie! – podkreśla właścicielka galerii, Ivayla Żivkowa. – Bo jej prace są nie tylko bardzo profesjonalne, ale widać też w nich jej duszę!

Teresa Adamowska od lat z powodzeniem uwiecznia na swych obrazach Łomżę, zarówno w realistycznej jak i abstrakcyjnej formie. Jednak najnowsza wystawa malarki to cykl obrazów przedstawiających Narew przed laty: z rybackimi łodziami wyciągniętymi na brzeg czy wycieczkowym bocznokołowcem. Nie brakuje też scen rodzajowych ze zwierzętami czy poetyckich, jak zachód słońca nad rzeką. 
– Wielką inspiracją do powstania tej wystawy była rozmowa z panem Jerzym Lipińskim, który jest wielkim miłośnikiem Narwi i w ogóle wody – wyjaśnia Teresa Adamowska. – I powstały takie bardzo realistyczne obrazy, które były malowane pod wpływem starych fotografii. Jest to taka artystyczna dokumentacja malarska rzeki Narwi. 
– Rozmawiając o tym pomyśle utrwalenia historii naszego miasta chcieliśmy podkreślić, że Łomża jest nierozerwalnie związana z Narwią! – dodaje Jerzy Lipiński. – Przez setki lat ludzie żyjący w naszym grodzie żyli pracą związaną z Narwią i powinniśmy mieć świadomość, że to miało wpływ na wszystkie pokolenia, które żyły w naszym mieście.
Namalowane w tym roku obrazy z Narwią w roli głównej dopełniają inne płótna z przewijającym się motywem wody czy rzeki. Metafizyka, tak charakterystyczna dla stylu Teresy Adamowskiej, współgra na nich z realistycznym podejściem do tematu. 
– Ten wspólny tytuł „Nad wodą” zawiera również inne obrazy, jak cykl„Kanały weneckie”  – mówi Teresa Adamowska. – Są tu nawet rzeczy z pogranicza abstrakcji, albo tylko nawiązujące do motywu wody, jak „Czekając na Makbeta” czy „Kuszenie Eremity”.
Dzięki Teresie Adamowskiej Galeria Żivkowa powróciła do aktywnej działalności wystawienniczej, a jej właścicielka już zapowiada kolejne wystawy i działania, jak prezentacja po Nowym Roku  najnowszej kolekcji mody wiosennej.  
– To dla mnie ogromna radość, że po pewnej przerwie w mojej galerii gości Teresa Adamowska, bo prezentuje nowe prace związane z Łomżą – mówi Ivayla Żivkowa. 
– Znamy się od 17 lat i jest to dla mnie bardzo ważny autor jako malarka i jako osobowość. Tym bardziej mnie cieszy, że mogły ją poznać dzieci, uczestniczące w warsztatach estetyki i kreatywności, bo również dzięki temu doświadczeniu staną się one w przyszłości świadomymi odbiorcami sztuki i nie będą się bały wejść do galerii!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka- Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę