Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Mieszkańcy gminy zwolnieni z podatków

Gmina Michałowo znosi podatki. Jest prawdopodobnie pierwszym samorządem w Polsce, gdzie mieszkańcy nie będą płacić za nieruchomości. Taką decyzję podjęli michałowscy radni. "Gmina jest w doskonałej sytuacji finansowej. Dzięki temu możemy odciążyć mieszkańców. Osoby starsze będą miały więcej pieniędzy na leki, a rodzice na podręczniki czy też inne potrzeby swoich dzieci" - mówi burmistrz Michałowa Marek Nazarko. "Wierzymy, że będzie to zachętą, aby ludzie chcieli budować się i zamieszkać u nas" - dodaje burmistrz.

Rocznie należności z podatku od nieruchomości wynoszą w Michałowie ok. 300-500 tys. zł - poinformował Nazarko. Dodał, że średnio można przyjąć, że za działkę z domem i garażem rocznie płaci się w tej gminie ok. 600 zł podatku od nieruchomości.

Nazarko podkreślił, że radni podjęli decyzję o zwolnieniu mieszkańców z podatku, bo budżet gminy jest "w świetnej sytuacji". Powiedział, że zabezpieczone zostały pieniądze na bieżące wydatki oraz inwestycje. W budżecie na 2014 r. zaplanowano w sumie 12 mln zł na inwestycje (środki własne i pieniądze unijne), co stanowi 43 proc. budżetu. Zadłużenie gminy to 28,6 proc.

"Uważam, że wtedy, kiedy jest tak dobra sytuacja, trzeba podejmować zadania prorozwojowe" - wyjaśnił burmistrz. Jego zdaniem takie zwolnienie z podatku sprawi, że wzrośnie zainteresowanie gminą. Burmistrz przyznał, że liczy na to, iż zwolnienie od podatków sprawi, że więcej osób w gminie się osiedli, a za nimi "przyjdą" pieniądze do budżetu, m.in. z udziału w podatku od osób fizycznych. Nazarko liczy na to, że w ciągu 2-3 lat gmina zacznie czerpać korzyści z decyzji o zwolnieniu z podatków od nieruchomości.

Michałowo jest jednym z najmłodszych miast w Podlaskiem. Prawa miejskie otrzymało 1 stycznia 2009 r. W miejsko-wiejskiej gminie Michałowo mieszka ok. 7 tys. osób.

Swoje szanse rozwojowe gmina wiąże m.in. z planami powstania na jej terenie podlaskiego lotniska regionalnego, które ma być zlokalizowane w okolicach miejscowości Topolany. Trwają konsultacje społeczne na ten temat, a w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku trwają prace nad decyzją środowiskową dla tej lokalizacji. Są też zapisane unijne środki na ten cel w projekcie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego na lata 2014-2020.

Gmina Michałowo czerpie też korzyści z tego, że przez jej teren prowadzi nitka gazociągu jamalskiego, a w Kondratkach znajduje się tłocznia gazu. W budżecie gminy na 2014 r. ma się znaleźć z podatków z tego tytułu ok. 7 mln zł.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę