Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

35 lat łomżyńskiej orkiestry i Gloria Artis

Główne zdjęcie
Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą, w tym na prestiżowych festiwalach. Występy z najwybitniejszymi solistami i dyrygentami. Siedem bestsellerowych i nagradzanych płyt, z których najnowsza właśnie się ukazała. To dorobek łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej, która specjalnym koncertem uczciła 35-lecie swego istnienia. Poza przebojowym operetkowo-operowym repertuarem było też chóralne „100 lat niechaj żyją nam” odśpiewane przez publiczność, okolicznościowy tort i toasty, by łomżyńska Filharmonia kolejny jubileusz obchodziła już w godnej swego poziomu siedzibie. Przy okazji jubileuszu Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis odznaczono dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jana Miłosza Zarzyckiego.

– Dzisiaj nie wyobrażamy sobie Łomży bez naszej orkiestry, bo ta orkiestra to jest nasz wizerunek w kraju i za granicą! – mówił prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. – I dziś chciałoby się powiedzieć, żeby miała jeszcze wspanialsze warunki do pracy. Ale ten koncert jak gdyby kończy pewien etap, bo po tym koncercie rozpoczynamy, prawie za te 700 tysięcy, które mamy z własnej kasy, remont całego zaplecza. I będziemy ciągle jeszcze walczyć o pozostałe środki!
Czas pokaże jak szybko deklaracje prezydenta staną się faktem. Jedno jest jednak pewne, że warto zabiegać o środki dla tej może i małej, ale znakomitej orkiestry. Fakt, że tworzą ją wyśmienici instrumentaliści dostrzeżono, przy okazji jubileuszu, również w Warszawie. Grający w orkiestrze: od samego początku Jan Zugaj oraz od połowy lat 80. Ewa Barczyk,  otrzymali nagrody specjalne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej uhonorowano: Jacka Krupę, Henryka Marszałka i Bogdana Szczepańskiego, zaś okolicznościowymi dyplomami Katarzynę Karpiuk i Mariolę Zalewską. Dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jana Miłosza Zarzyckiego odznaczono zaś Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, najwyższym odznaczeniem resortowym, za całokształt dotychczasowych dokonań artystycznych. 
– Kultura to bardzo istotny czynnik polityki społecznej i element integracji lokalnej społeczności – podkreślała Hanna Samson z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Jest to ten czynnik, który podnosi jakość życia osób, które tutaj żyją, a wysoki poziom orkiestry łomżyńskiej Filharmonii to gwarantuje!
Jubileuszowy koncert potwierdził te słowa w całej rozciągłości, bowiem łomżyńscy kameraliści równie przekonywająco zaprezentowali się akompaniując solistom, sopranistce Annie Dytry i bułgarskiemu tenorowi Kałudiemu Kałudowowi oraz grając instrumentalne kompozycje Mozarta, Bizeta, Elgara czy Wieniawskiego. 
– Warunki to macie ciężkie – opowiadał o wrażeniach z Łomży, goszczących w niej wybitnych dyrygentów i muzyków, Jan Miłosz Zarzycki. – Sala zimna, akustyka marna, orkiestra mała. Ale etos pracy tej orkiestry i tych muzyków jest absolutnie wyjątkowy – to się rzadko zdarza. A ludzie są po prostu fantastyczni. I to jest prawda!
Także dyrektor Jan Miłosz Zarzycki nagrodził cztery zasłużone osoby specjalnymi dyplomami: założyciela orkiestry Henryka Gałę, kolejnego inicjatora jej powstania i muzyka od 35 lat Jana Boćniewicza, poprzedniego dyrygenta Tadeusza Chachaja oraz Ewę Kaszubę, kierownika administracyjnego instytucji. Prezydent Łomży również wyróżnił Ewę Kaszubę oraz wieloletniego głównego księgowego orkiestry, Józefa Subdę. Jan Miłosz Zarzycki oraz muzycy otrzymali również wiele innych nagród i dowodów pamięci od licznych przedstawicieli władz i placówek kulturalnych. 
Dzień jubileuszowego koncertu był wyjątkowy dla łomżyńskiej orkiestry także z innych powodów. W południe wręczono bowiem nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Barwy muzyki”, zaś wieczorem miała miejsce premiera jej kolejnej płyty nagranej we wrześniu w Łomży, z wybitnym skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem. 
W drugiej części koncertu wręczono również nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Jednym z laureatów okazał się skrzypek łomżyńskiej Filharmonii Jan Zugaj. Pozostałe nagrody otrzymali: Wiesława Czartoryska ze Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”, Anna Starachowska z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA”, fotografik Gabor Lörinczy oraz malarz i witrażysta Mieczysław Mazur. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

210204100642.gif
Foto: Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Foto: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Foto: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Foto: Jan Miłosz Zarzycki otrzymuje Gloria Artis z rąk Hanny Samson i Mieczysława Czerniawskiego
Foto: Bogdan Szczepański otrzymuje
Foto: Henryk Marszałek otrzymuje
Foto: Tadeusz Chachaj i Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Jan Miłosz Zarzycki i Henryk Gała
Foto: Józef Subda
Foto: Ewa Barczyk, Jan Miłosz Zarzycki, Jacek Piorunek i Helena Marcinkiewicz
Foto: Solista Kałudi Kałudow
Foto: Solista Kałudi Kałudow i Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Urszula Kozikowska i Mieczysław Czerniawski
Foto: Bogdan Szczepański
Foto: Ewa Jankowska i Ewa Barczyk
Foto: Jacek Krupa
Foto: Mariola Zalewska
Foto: Tenor Kałudiem Kałudow
Foto: Solistka Anna Dytry
Foto: Magdalena Balcer
Foto: Anna Dytry i Kałudi Kałudow
Foto: Gustaw Ciężarek
Foto: Jacek Krupa
Foto: Jan Zugaj i Katarzyna Karpiuk
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski i z-ca prezydenta Mirosława Kluczek wręczają nagrodę Wiesławie Czartoryskiej
Foto: Gabor Lörinczy
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Gaborowi Lörinczy
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski i nagrodzony Mieczysław Mazur
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski, nagrodzona Anna Starachowska i Hanna Samson
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski i z-ca prezydenta Mirosława Kluczek wręczają nagrodę Janowi Zugajowi
Foto: Laureaci nagród kulturalnych Prezydenta Łomży

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę