niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Mniej egzaminów na prawo jazdy

Coraz mniej osób przystępuje do egzaminu na prawo jazdy w podlaskich Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Spadek widać przede wszystkim w liczbie egzaminów na najpopularniejszą kategorię B. Jak mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u, Mirosław Oliferuk, od 19 stycznia, kiedy zmieniły się przepisy, zdających jest 30-40% mniej niż rok wcześniej.

WORD Łomża
WORD Łomża

Podobna sytuacja jest w Białymstoku, gdzie egzaminów teoretycznych i praktycznych jest o ok. 30% mniej. W Suwałkach w podobnym okresie egzamin praktyczny zdawało 40% mniej kandydatów na kierowców niż rok wcześniej. 

Mniej egzaminów oznacza konieczność wprowadzania oszczędności w ośrodkach. W Łomży udało się ograniczyć liczbę etatów bez konieczności zwalniania egzaminatorów. Części etatów straciły osoby, które są jednocześnie emerytami lub WORD nie jest ich jedynym źródłem utrzymania. 

Jak dodaje Mirosław Oliferuk, mniejsza liczba egzaminów to przede wszystkim efekt zbliżającego się niżu demograficznego. Według danych Urzędu Statystycznego, liczba 18-latków będzie się zmniejszała aż do 2023 roku. Poza tym wiele osób przyspieszyło decyzję o zdawaniu egzaminów i uzyskało prawo jazdy przed zmianą przepisów. Część zniechęciły również nowe zasady, czyli np. inna baza pytań i metoda przeprowadzania testów.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0