Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@
tekst płatny konsultujesz.jpg

O dialogu w Łomży

Główne zdjęcie
Szkolenie prowadzi Zbigniew Wejcman z Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych w Warszawie

- Chcemy zachęcić mieszkańców do aktywności, zależy nam, aby mogli realnie wpływać na podejmowane przez nas decyzje, bo ten głos jest dla nas bardzo ważny – mówi Zastępca Prezydenta Łomży Mirosława Kluczek o realizowanym przez Urząd Miejski projekcie „Konsultujesz?… Czyli o dialogu w Łomży”. Ratusz, wspólnie z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych, chce umożliwić organizacjom pozarządowym, urzędnikom i radnym zdobycie wiedzy na temat procesu konsultowania istotnych kwestii społeczno-gospodarczych Łomży i sprawić, aby w ten proces aktywnie włączali się mieszkańcy Łomży. Przedstawiciele poszczególnych grup rozpoczynają właśnie cykl szkoleń, które nauczą ich również, jak tę konsultacyjną wiedzę wykorzystać w praktyce.

- Jesteśmy już po wizycie studyjnej, w trakcie której zobaczyliśmy, jak konsultacje społeczne organizowane są w Warszawie, Łodzi i Poznaniu – mówi Helena Wróblewska, animator – doradca z ramienia Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych. - Wszystkie te miasta wprowadziły budżety obywatelskie, a mieszkańcy decydowali o tym, na co będą zabezpieczone pieniądze w budżecie. Władze Łomży też myślą o wyodrębnieniu tzw. budżetu obywatelskiego, który w całości byłby rozdysponowany na przedsięwzięcia zgłaszane przez mieszkańców. 
W środę osoby uczestniczące w projekcie zaczęły specjalistyczne szkolenia, które będą prowadzone w dwóch grupach: samorządowej oraz skupiającej organizacje pozarządowe. - Szkolenia są dla obu grup, różnią się, stąd ten podział – tłumaczy Helena Wróblewska. - Uczestnicy szkoleń poznają istotę konsultacji społecznych, zakres podmiotowy i przedmiotowy, zaplanują konsultacje i poznają ciekawe techniki konsultowania. 

Dlaczego warto konsultować?
- W Łomży mamy zarejestrowanych ponad sto organizacji różnych typów i one już mają wpływ na to, co dzieje się w mieście - mówi Mirosława Kluczek, Zastępca Prezydenta Łomży. Miasto stara się w miarę możliwości finansowych wspierać ich działalność. 
Ale samo uczestniczenie w rozdzielaniu pieniędzy nie wystarcza, istotna jest świadomość wpływu na to, jak te pieniądze są rozdzielane. Mówił o tym liderom łomżyńskich organizacji pozarządowych uczestniczącym w środowych szkoleniach Zbigniew Wejcman ze Stowarzyszenia BORIS, czyli Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych w Warszawie. 
Definicyjnie konsultacje społeczne to proces polegający na prezentowaniu przez przedstawicieli samorządu swoich planów obywatelom i grupom, których one szczególnie dotyczą, dając im możliwość wyrażenia opinii na ich temat, wniesienia uwag, przedstawienia rozwiązań oraz zmodyfikowania. W Łomży zasady i tryb przeprowadzania konsultacji określa uchwała Rady Miasta, zgodnie z którą mogą być one prowadzone w każdej ważnej sprawie dla miasta. 
Konsultacje społeczne kojarzą się z pozyskaniem głosu na rzecz proponowanego rozwiązania,  szukaniem argumentów, poznaniem potrzeby i oczekiwań mieszkańców, znalezieniem najlepszych rozwiązań czy usprawiedliwienia czasami trudnych decyzji władz. 
- Konsultacje są także po to, aby edukować obywateli – podkreślał Zbigniew Wejcman.  
Konsultacje to doskonała szkoła dialogu. 
- Ważne jest, aby obie strony poznały jego język, aby dialog nie był rozumiany jako monolog, który druga strona musi bezkrytycznie przyjąć – podkreśla Mirosława Kluczek, Zastępca Prezydenta Łomży. 

Zyskają przed wszystkim mieszkańcy Łomży
Wiceprezydent Mirosława Kluczek podkreśla, że na realizowanym programie „Konsultujesz?… Czyli o dialogu w Łomży” i szkoleniach zyskać mają najbardziej jednak zwykli mieszkańcy Łomży, którzy będą mogli w prowadzonych profesjonalnych konsultacjach społecznych realnie wpływać na losy miasta. - Mieszkańcy zyskają jeszcze w trakcie realizacji projektu – dodaje Helena Wróblewska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych. - Zapraszamy mieszkańców Łomży do udziału w działaniach projektowych, m.in. kawiarenkach obywatelskich i debacie. Pierwsza kawiarenka obywatelska, odbędzie się już 28 listopada  i będzie miała temat „Jak aktywnie uczestniczyć w życiu miasta”. Planujemy również stworzenie muralu, czyli malowidła ściennego, na którym każdy mieszkaniec miasta będzie mógł zostawić odcisk dłoni. Będzie to również okazja do poznania się, obejrzenia filmów o tematyce społecznej i wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych dotyczących bieżących spraw w Łomży. 

Łomżyńska platforma konsultacyjna
W ramach tego samego projektu powstała także internetowa platforma (konsultujesz.lomza.eu), która służy przede wszystkim konsultowaniu dokumentów publicznych. Na bieżąco będą na niej zamieszczane aktualne ogłoszenia o konsultacjach, ich wynikach, ostateczny kształt dokumentów,  harmonogramy konsultacji. To miejsce, w którym mieszkańcy, organizacje społeczne oraz instytucje mogą wyrażać opinie, uwagi i sugestie. W 2014 r. przeprowadzone zostaną konsultacje dwóch dokumentów publicznych opublikowanych na platformie konsultacyjnej.
owop.jpg


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę