Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 19 czerwca 2021 napisz DONOS@

Miliony na dożywianie mieszkańców regionu

Ponad 22 miliony złotych na pomoc w zakresie dożywiania mieszkańców wydały w ciągu 9 miesięcy roku – od stycznia do września - gminy z województwa podlaskiego. Spośród ponad 65 tysięcy osób objętych Programem ok. 61% stanowią dzieci i młodzież. Najwięcej pieniędzy – ponad 12,7 mln zł wydano na pomoc w formie posiłku. Średni koszt posiłku w naszym województwie wynosił 3,96 zł, przy czym pełen obiad otrzymało ponad 22 tysiące osób – wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, za pośrednictwem którego do gmin trafia większość środków na realizacje programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.

Z 22 mln 84 tys. 587 zł wydatkowanych przez gminy z województwa podlaskiego w ciągu w trzech kwartałów tego roku na pomoc w zakresie dożywiania ponad 15,7 mln zł pochodziło z dotacji celowej z budżetu państwa, a 6,3 mln zł ze środków własnych gmin.
Poza wydawaniem posiłków inną formą pomocy w ramach programu jest zasiłek celowy oraz świadczenia rzeczowe, które  - jak wynika z oceny PUW - „gminy nadal zbyt często przyznają, zamiast finansowania posiłków”. 
- W tym okresie zasiłek celowy przyznano 16 922 osobom w  ponad 14 tysiącach rodzin. Koszt jednego świadczenia wyniósł średnio 184,72 zł, a na wsi 136,72 zł – podał Urząd zaznaczając, że wraz świadczeniami rzeczowymi ta forma pomocy pochłonęła niemal 9 mln zł. 

Kolejnym istotnym elementem pomocy w ramach programu jest posiłek wydawany uczniom i dzieciom korzystającym z zajęć w ramach rocznego przygotowania w szkole lub przedszkolu. Takiej pomocy udzielono 2 342  dzieciom, w tym 1 060 mieszkającym na wsi. 
- Koszt tej pomocy wyniósł ponad 663 tyś. zł, z tego ponad 197 tys. zł ze środków własnych gminy i ok. 466 tyś. zł z dotacji celowej – podał PUW zaznaczając, że w sumie wydano ok. 174 tysięcy posiłków, w tym ponad 86 tysięcy na wsi.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę