Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Walczyli o Polskę na medal

Wystawę okolicznościowych medali ze zbiorów łomżyńskiego kolekcjonera Zdzisława Kalinko oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego otwarto w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Upamiętnia ona również żołnierzy związanych z regionem: majora Władysława Raginisa, chorążego Jana Szymańskiego i sierżanta Izydora Kalinko. – Muzeum co roku przygotowuje wystawę na 11 Listopada i dyrektor zaproponował, żebym przy tej okazji wystawił coś ze swoich zbiorów. I postanowiłem pochwalić się swoim dziadkiem, który przelewał krew za ojczyznę - mówi Zdzisław Kalinko. - Zaczynał jako młody chłopak, brał udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie i przeszedł szlak bojowy z Piłsudskim w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1941 r. służył w polskiej armii na Zachodzie, w dywizji pancernej gen. Maczka i był dwukrotnie ranny.

Jerzy Jastrzębski i Zdzisław Kalinko
Jerzy Jastrzębski i Zdzisław Kalinko

– Materiał związany z Izydorem Kalinko był punktem wyjścia do tej wystawy – dodaje Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. – Bo to jest bardzo interesujące, ale nie na samodzielną wystawę, z powodu małej ilości tych materiałów. Dlatego połączyliśmy je z wystawą medali o tematyce patriotycznej i niepodległościowej. Nasza wystawa wiąże się z rocznicą odzyskania niepodległości, bo Izydor Kalinko uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w Warszawie, a  urodził się dokładnie 113 lat temu, 9 listopada!
Szlak bojowy Izydora Kalinko (1900 – 1969) przypominają dokumenty, fotografie oraz trzy odznaczenia: Defence Medal, France And Germany Star oraz War Medal za udział w wojnie 1939 – 1945. Wyeksponowano również trzy medale przypominające: obronę Wizny w czasie wojny obronnej Polski 1939, dowódcę odcinka „Wizna” majora Władysława Raginisa (1908 – 1939) oraz chorążego Jana Szymańskiego (1915 – 1944).
– Ojciec czytał książkę o II wojnie światowej i zobaczył w niej zdjęcie Jana Szymańskiego opowiada Henryk Borkowski. – Od razu pobiegł do sąsiadów – mieszkaliśmy wtedy w Marianowie – pytając, czy to jakaś ich rodzina? Okazało się, że byli to jego bracia, teraz już nieżyjący, ich synowie też już nie żyją. Sam Jan Szymański pochodził z Jeziorka, zginął w bitwie pod Studziankami w 1944 r., ale pamięć o nim przetrwała!
Inne medale zaprezentowane na wystawie przedstawiają: królów Polski Władysława II Jagiełłę i Jana III Sobieskiego, wybitnych polskich dowódców, powstania narodowe XIX oraz XX w., odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz rodzaje sił zbrojnych.
– Ta wystawa to kolejny przykład udanej współpracy z lokalnymi kolekcjonerami – ocenia Jerzy Jastrzębski. – Na przyszły rok mamy już zaplanowane dwie kolejne takie wystawy, zapraszam też do współpracy innych zbieraczy oraz  miłośników historii!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę