Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

„Marginalne” szanse, ale... szczątki satelity mogą spaść u nas

Główne zdjęcie
(fot. ESA/AOES Medialab)

Szczątki ważącego ponad tonę satelity, któremu skończyło się paliwo teoretycznie mogą spaść w naszej okolicach. Naukowcy podkreślają, że trudno jest oszacować jakie wielkie szczątki satelity, gdzie i kiedy spadną. „Na tę chwile upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji” na popołudnie w niedzielę lub poniedziałek plus minus 25 godzin. Niemniej na podstawie danych otrzymanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN Urząd Miejski w Łomży podał, że nad wschodnią granicą Polski przebiega jeden z pasów wzdłuż których może spaść kilkadziesiąt fragmentów satelity o łącznej masie około 250 kg. - „PRAWDOPODOBIEŃSTWO, iż szczątku satelity upadną na tym odcinku można szacować jako MARGINALNE, na poziomie 0,15%” - czytamy w „informacji dotyczącej niekontrolowanego upadku satelity GOCE” na oficjalnej stronie UM Łomża.

Jak czytamy w informacji ratusza, która jak zaznacza Łukasz Czech, została przygotowana na podstawie danych Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, europejski satelita GOCE zakończył swoją misję w październiku i ze względu na niską orbitę wkrótce wejdzie w gęstsze warstwy atmosfery i spłonie. Oczekiwane jest, że relatywnie duża liczba szczątków dotrze do ziemi. Tego rodzaju proces jest bardzo trudny do szczegółowego modelowania i z tego powodu przewidywania dotyczące miejsca upadku szczątków będą się zmieniać do ostatniej chwili. Również szacunki dotyczące liczby szczątków mogą być wysoce nieprecyzyjne ze względu na eksperymentalną budowę struktury satelity. 

INFORMACJE WAŻNE:
- Na pokładzie satelity NIE ZNAJDUJĄ SIĘ materiały niebezpieczne. Waży on niewiele ponad 1000 kg.
- Szacuje się, że do ziemi mogą dotrzeć szczątki o łącznej masie ok. 250 kg, prawdopodobnie jako 40-50 fragmentów, rozrzuconych na długości do 900 km w pasie o ogólnym przebiegu północ-południe.
- Przy tak dużej niepewności co do chwili wejścia w atmosferę możliwe miejsca upadku obejmą pasy dookoła całego globu. Jeden z takich pasów przebiega nad wschodnią granicą Polski. PRAWDOPODOBIEŃSTWO, iż szczątku satelity upadną na tym odcinku można szacować jako MARGINALNE, na poziomie 0,15%.
- Na tę chwilę upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji:
Listopad 11, 15:00 ± 25h
Listopad 10, 13:37 ± 25h

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę