Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Łomżyńscy chórzyści w Warszawie

Główne zdjęcie
Piotr Dąbrowski prowadzący chór łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

Chór łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia zachwycił warszawską publiczność. Pierwszy raz w czasie uroczystości 20-lecia Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego, które odbywały się w teatrze muzycznym Roma, drugi raz uczestnicząc w artystycznej oprawie uroczystej mszy świętej celebrowanej przez kardynałów Kazimierza Nycza i Zenona Grocholewskiego w kościele parafii pw. Św. Barbary. – Oba występy były dla nas wszystkich czymś wyjątkowym! – mówi prowadzący chór Piotr Dąbrowski.

Łomżyński chór od lat znany jest z wysokiego poziomu swych występów i perfekcyjnie dopracowanego repertuaru, czego efektem są coraz częstsze koncerty.
– Po zeszłorocznym, rekordowym pod względem koncertów, udziale mojego chóru w różnych uroczystościach nic nie zapowiadało tak pracowitego początku kolejnego roku szkolnego! – mówi Piotr Dąbrowski. – We wrześniu rozpoczęliśmy więc standardowo rok szkolny, żegnając chórzystów, którzy zakończyli edukację i witając tych, którzy dopiero zaczynają poznawać tajniki techniki wokalnej. 
Nieoczekiwanie pod koniec miesiąca pojawiła się propozycja występu chóru na inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego i niemal w tym samym czasie uświetnienia oprawy muzycznej inauguracji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Młodzi chórzyści zaprezentowali się również na koncercie „Niesiemy młodość” w ramach festiwalu Sacrum et Musica, a bezpośrednim efektem tych udanych występów było zaproszenie do Warszawy.
– Musieliśmy naprawdę szybko się zmobilizować i zaangażować wszystkich chórzystów – opowiada Piotr Dąbrowski. – Na szczęście w takich sytuacjach zawsze mogę liczyć na ogromną pomoc swojej dyrekcji, rodziców i przede wszystkim ambitnych uczniów, którzy poświęcali przez kilka prób całe wieczory, abyśmy godnie reprezentowali naszą szkołę w stolicy. Już sam występ w teatrze muzycznym Roma był dla nich dużym wydarzeniem, nie mówiąc już o samym technicznym ustawieniu wykonywanym premierowo (sopran i tenor – dwa balkony po lewej, alt i bas dwa balkony po prawej, a dyrygent 20 metrów od jednych i drugich, tuż pod sceną). Wykonaliśmy trzy utwory: „Gaude Mater Polonia”, polski hymn narodowy oraz dawną pieśń studencką „Gaudeamus igitur”, opracowane w czterogłosie.
Występ w kościele Św. Barbary to była już czysta przyjemność,  kiedy na przemian z warszawskim chórem Cantores Sanctae Barbarae oraz towarzyszącą mu orkiestrą, mogliśmy wspólnie wyśpiewywać utwory sakralne. Zaczęliśmy śpiewając „Surrexit Christus” z naszymi małymi „wielkimi solistami”, poza tym wykonaliśmy jeszcze części stałe mszy w pięknym opracowaniu D. Kusza, a nasza solistka odśpiewała wszystkie prośby z czterogłosowymi odpowiedziami naszego chóru w „Modlitwie wiernych”.
– Był to dla nas wszystkich najbardziej odpowiedzialny występ w ostatnim czasie i, choć mocno zmęczeni, gdyż wyjazd był przed godz. 6.00, to zadowoleni z dobrego wykonania naszych utworów wróciliśmy do Łomży! – dodaje opiekun młodych śpiewaków.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę