Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Ojczyznę kochać trzeba i szanować...

- Chcemy zachęcić młodzież do zaangażowania nie tylko podczas oficjalnych obchodów, ale także do gromadzenia się i przeżywania z dumą w nowoczesny sposób polskiego patriotyzmu – mówi ks. Radosław Kubeł, duszpasterz Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej, który pierwszy w Łomży rozpocznie obchody Święta Niepodległości już w czwartek 7 listopada o godz. 18. wieczorem patriotycznym w Centrum Katolickim. Poświęcony on będzie świętowaniu odzyskania przez Polskę Niepodległości 11. listopada 1918 r.. - Jako duszpasterz cieszę się, że w sercach młodzieży zrodziła się ogromna potrzeba jednoczenia się wokół niewzruszonych wartości, jakie wyszywane są na niezliczonych polskich sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna – kontynuuje ks. Kubeł.

Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej skupia około 30 członków, którymi są licealiści, studenci i młodzież pracująca. Poza wieczorem patriotycznym Klub organizuje także akcję krwiodawczą „Przelej krew za Niepodległość”. W niedzielę 10 listopada i wtorek 12. listopada od godz. 8.30 do 13. krew będzie można oddać w Centrum Katolickim (w niedzielę), lub w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (we wtorek).
Także w niedzielę o godz. 17.30 Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym i Bractwem Historycznym  zapraszają do Centrum Katolickiego na gawędę autorki książki „Romeo i Julia z Łomży” Marii Kaczyńskiej pt. „POW-iacy i harcerze w walce o niepodległość Polski. Wydarzenia w Łomży”. Atrakcją wieczoru będzie pokaz studyjny reportażu na podstawie książki i rozmowa z autorką adaptacji Ewą Sznejder. 

11. listopada w Warszawie...
Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej organizuje też  wyjazd autokarowy do Warszawy na Marsz Niepodległości 11 listopada. Zapisy są prowadzone do czwartku w Centrum Katolickim w godz. 18. - 19. 
- Z Łomży wyjadą również trzy karetki i dwudziestu ratowników Grupy Ratowniczej Nadzieja do pomocy w obsłudze marszu, gdzie spodziewanych jest ponad sto tysięcy uczestników – dodaje ks. Kubeł, będący koordynatorem grupy. - W stolicy będziemy manifestować nasze przywiązanie do wartości patriotycznych. Wydawało się, ze one rozmyją się w europeizmie, w myśleniu ponadnarodowym, a tymczasem widać, że one bliskie są także młodemu pokoleniu, które w historii i tradycji, w wierze i języku ojczystym szuka pogłębionej tożsamości. Wydaje mi się, jak rok temu, że tak liczny udział Polaków w Marszu odkrywa jasne oblicze patriotyzmu: bez nacjonalizmu, szowinizmu, ksenofobii.

...w Łomży i Drozdowie
W Łomży w Święto Niepodległości o godz. 9. zostanie odprawiona masz św. za Ojczyznę w kościele Krzyża Św. w Łomży, po której łomżyniacy wyruszą do stolicy. W tym czasie trwać już będą łomżyńskie obchody 95. rocznicy odzyskania Niepodległości, zaczynające się o godz. 8:30 od złożenia kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej, po czym o godz. 9. nastąpi odprawa pocztów sztandarowych przed tablicą pamiątkową ku czci Leona Kaliwody przy ul. Sienkiewicza 10. Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Janusza Stepnowskiego w Katedrze Łomżyńskiej rozpocznie się o godz. 10, zaś po niej o godz. 11:30 – zapalenie zniczy na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich na starym cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika. Złożenie kwiatów w samo południe odbędzie się przed tablicą poświęconą pamięci Romana Dmowskiego w Drozdowie. Znajduje się ona na ścianie budynku dawnego dworu rodziny Lutosławskich, w którym zmarł współtwórca polskiej wolności. W tym dworku, w którym dziś mieści się Muzeum Przyrody, o godz. 18. zacznie się tradycyjny już Wieczór Pieśni Patriotycznej, przygotowany przez rodzinę Katarzyny i Krzysztofa Lipskich.

Wydarzenia towarzyszące Świętu Niepodległości
Z okazji łączącego Polaków na świecie święta Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jan Miłosza Zarzyckiego zagra 7. listopada o godz. 18.30 koncert „Partita. Lutosławski i jego inspiracje”, w którym solistami będą na skrzypcach: Roman Lasocki i Kornelia Grądzka (sala koncertowa FKWL, ul. Nowa 2). Na montaż „Kiedy myślę – Ojczyzna...” zaprasza 8. listopada o godz. 11 Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej o godz. 13. na VII Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my”. 

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę