Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Wśród najlepszych sądów

Główne zdjęcie
Sąd Okręgowy w Łomży

Sąd Okręgowy w Łomży został sklasyfikowany na szóstej pozycji w przygotowanym przez Forum Obywatelskiego Rozwoju rankingu „Sądy na wokandzie 2013”. Fundacja, której przewodniczącym Rady jest profesor Leszek Balcerowicz, oceniała prace sądów pod względem trzech kategorii: przejrzystość i dostęp do informacji publicznej, szybkość postępowania oraz efektywność wykonywania spraw. Łomżyński sąd okazał się najszybszy w Polsce, ale o zwycięstwie w rankingu decydowała suma punktów.

Jak podają autorzy rankingu jego celem jest działanie na rzecz wprowadzenia zmian systemowych, które pozwolą na szybkie rozstrzyganie spraw, pozbycie się zaległości w sądach oraz ułatwienie obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości. O choć podkreślają, że nie chcą wpływać na sędziów, aby rozpatrywali sprawy „na szybko”, bez dokładnego przeanalizowania problemu, to jednak zwracają uwagę, że jednym z najważniejszych problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości od lat jest przewlekłość postępowań sądowych. Problem ten nie dotyczy jednak wszystkich sądów w równym stopniu. Czas trwania postępowań w okręgach sądowych jest bardzo zróżnicowany. A łomżyński Sąd Okręgowy w tej kategorii jest absolutnym liderem. Jako jedyny w kraju zdobył 10 punktów, czyli maksymalny rezultat. Bardzo dobrze SO w Łomży wypadł także w kategorii przejrzystość i dostęp do informacji publicznej, gdzie na 15 możliwych punktów zdobył 14. Najmniej punktów FOR łomżyńskiemu sądowi przyznała w kategorii efektywność wykonywania spraw. Jak wyjaśniają autorzy rankingu kategoria ta przedstawiała trzy podstawowe zależności: stosunek liczby spraw zakończonych w danym sądzie do liczby sędziów w nim zatrudnionych (0-5), liczbę spraw zakończonych przypadających na jednego asystenta (0-2,5) oraz zależność pomiędzy całością wydatków w 2012 roku a liczbą zakończonych spraw (0-2,5). I w sumie Sąd Okręgowy w Łomży zdobył tu 2,67 punktu i ostatecznie został sklasyfikowany na szóstej pozycji wraz z sądami okręgowymi w Bielsku Białej i Suwałkach.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę