Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Mleka coraz więcej

Po ograniczaniu produkcji w pierwszym półroczu rolnicy znowu produkują więcej mleka. Według danych GUS w III kwartale br. mleczarnie skupiły o prawie 2 proc. więcej mleka niż przed rokiem. W sytuacji, gdy dynamika skupu mleka z ostatnich 2 miesięcy utrzyma się na porównywalnym poziomie w następnych miesiącach Agencja Rynku Rolnego szacuje, iż może nastąpić możliwość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw w roku kwotowym 2013/14.

Tylko w województwie podlaskim w okresie styczeń–wrzesień br. skup mleka wyniósł 1 463,9 mln l i zwiększył się w ujęciu rocznym o 1,0 %. We wrześniu 2013 r. skupiono 162,8mln l mleka, tj. o 5,2% mniej niż w sierpniu br., ale o 3,1% więcej niż przed rokiem. Średnia cena skupu wyniosła 144,31zł za 100 l i była wyższa o 4,3% w porównaniu z zanotowaną przed miesiącem i o 17,0% w odniesieniu do września roku ubiegłego. 
We wrześniu br. na targowiskach cena krowy dojnej wyniosła 3430,00 zł i zwiększyła się zarówno w skali miesiąca, jak i roku odpowiednio o 0,6% i 1,6%. Cena jałówki 1-rocznej ukształtowała się na poziomie 1983,33 zł, tj. o 2,1% wyższym niż w sierpniu br., ale 0,8% niższym niż we wrześniu ubiegłego roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę