Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Trzeci sektor w Łomży silniejszy

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnie Członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Październik jest miesiącem w którym organizowane są konsultacje nad przyszłorocznym programem współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. W tym roku, mimo wczesnej godziny, na spotkaniu kończącym konsultację, zjawiła się rekordowa liczba przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wpłynęła też największa ilość wniosków, dotyczących programu. Co ważne wnioski te nie dotyczyły podziału środków, a były zmianami umożliwiającymi wzmocnienie rozwoju organizacji pozarządowych w Łomży.

Na aktywizację środowiska, na pewna miało wpływ utworzenie Federacji dla Łomży, zrzeszającej chętne organizację pozarządowe działające w naszym mieście. Dzięki determinacji trójki inicjatorów, fundacje i stowarzyszenia zrzeszone w Federacji mogą mówić jednym głosem,  w sprawach dotyczących trzeciego sekatora. Jest to bardzo ważne, ponieważ głos jednej organizacji można traktować jako walkę o swoje własne interesy, łatwiej go marginalizować i ignorować. Uczestnicząc w federacji możemy spojrzeć bardziej globalnie na problemy miasta, wymienić się doświadczeniami, ustalić wspólne stanowiska.  
Jedną z pierwszych inicjatyw Federacji było wsparcie złożonego wcześniej wniosku  o powołanie Łomżyńskiej Rady Pożytku Publicznego. Do zadań Rady należałoby: opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta, opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery pożytku publicznego, w tym programów współpracy, wyrażanie opinii  w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych, udzielanie pomocy  i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną, wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym. Cieszy niezmiernie fakt, że powołanie takiej Rady powoli staje się faktem. Już została wpisana do Rocznego Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, a niedługo sposób powoływania członków rady zostanie przedstawiony łomżyńskim radnym. Miejmy więc nadzieje, że rada powstanie jeszcze w tym roku, stając się ważnym ciałem doradczym. 

Łomżyńscy radni sprawili również bardzo miło niespodziankę, zakładając środki w budżecie z przeznaczeniem na budżet obywatelski. Zakładana kwota na realizacje pomysłów mieszkańców miasta to 300 tys złotych. Już od 2014 roku będziemy mogli zdecydować, na co chcemy wydać cześć środków z budżetu miasta.  

Oczywiście jest jeszcze wiele inicjatyw które powinny pojawić się w Łomży, takie jak Inkubator Organizacji Pozarządowych, czy Centrum Wolontariatu. Cały czas prężnie działa Łomżyńska Masa Krytyczna, promująca alternatywne formy poruszania się po mieście. Temat ten powinien być rozwijany, tak byśmy mogli rozmawiać o roli transportu miejskiego, rowerowego, pieszego jako alternatywy dla transportu samochodowego.   
Widać jednak wyraźnie, że w zakresie rozwoju trzeciego sektora w Łomży, idziemy we właściwym kierunku. 

Kamil Kamiński
kamil_kaminski@aol.pl

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę