Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Znaleźli zbiorowy grób ofiar komunistycznych oprawców

Główne zdjęcie
od lewej: Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego, prokurator Zbigniew Kulikowski naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku. (fot. IPN)

O znalezieniu grobu zbiorowego, w którym zlokalizowano co najmniej kilkanaście szkieletów, a być może pochowanych zostało w nim nawet kilkaset ciał – poinformowali prokuratorzy i historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, którzy przez kilka ostatnich dni prowadzili prace ekshumacyjne na terenie dawnego ogrodu przy białostockim Areszcie Śledczym. - Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że jest to zbiorowy grób. Odkrycie to jest przerażające. Zwłoki wyglądają tak, jakby wrzucane były do śmietnika – mówił prokurator Zbigniewa Kulikowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, kierujący śledztwem dotyczącym zbrodni komunistycznych dokonywanych w regionie w latach 1939–1956. Z grobu wydobyto dwa szkielety kobiet i cztery mężczyzn, po czym prace przerwano.

Jak podaje IPN prace zostały wstrzymane z uwagi na konieczność wyburzenia budynku, pod którym najprawdopodobniej znajdują się kolejne szczątki. Podjęcie prac planowane jest na pierwszą połowę 2014 r.
Przy zlokalizowanych już szkieletach odnaleziono m.in. medalik z napisem: „Z błogosławieństwem matki, 4 marzec 1927 rok”. Prokurator Kulikowski zwrócił się z prośbą, by wszystkie osoby, które mogą mieć wiedzę na temat tego medalika skontaktowały się z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Może to pomóc w identyfikacji ofiar.
Uczestniczący w konferencji prasowej prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego, podkreślał główny cel ekshumacji, jakim jest właśnie identyfikacja ofiar i zaapelował do rodzin pomordowanych o oddawanie materiału genetycznego do badań porównawczych.

Przypomnijmy, że prowadzone w ostatnich dniach badania ekshumacyjne to kontynuacja prac z lipca, kiedy to w tym miejscu znaleziono trzy szkielety, w tym jeden z przestrzeloną czaszką. Celem prowadzonych przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej poszukiwań jest odnalezienie szczątków nawet ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych, przede wszystkim osób zamordowanych w latach 1944–1956 na terenie białostockiego więzienia oraz tych, które zginęły w tym czasie w potyczkach i obławach UB na terenie dawnego województwa białostockiego.

cz
cz, 31 października 2013 16:43
Data ostatniej edycji: cz, 31 października 2013 16:50:39

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę