Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Podatki w Łomży będą wyższe

Główne zdjęcie
Panorama Łomży

Od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych więcej zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy Łomży z tytułu wzrostu stawek podatku od mieszkań. Opłaty z tytułu podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców wzrosną bardziej – od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych. - Dzięki „symbolicznemu” o 0,9% wzrostowi stawek podatku od nieruchomości i od środków transportu do budżetu miasta w przyszłym roku ma wpłynąć o 586 tysięcy złotych więcej niż gdyby podatków nie podniesiono – przekonywała radnych skarbnik miasta Grażyna Kołodziejska.

Wcześniej – podczas prac w komisjach - radni podzielili się na zwolenników „łagodnego” podnoszenia podatków w ślad za inflacją, oraz zwolenników zamrożenia stawek aby dać odetchnąć mieszkańcom. Przeciwko wzrostowi podatków od nieruchomości opowiedziały się m.in. Komisja Rodziny i Komisja Finansów i Skarbu Miasta.
Podczas sesji także pojawiały się argumenty aby podatków nie podnosić, a Andrzeja Grzymały radny z PiS, przekonywała nawet do tego aby stawkę podatku od pomieszczeń pod działalność gospodarczą obniżyć do 17,5 zł czyli do wysokości  jak jest w sąsiedniej Ostrołęce.
Większość radnych uznała jednak, że podwyżka jest symboliczna i że lepiej podnosić podatki małymi kroczkami niż za jakiś czas, gdy ujawni się dziura w budżecie miasta, podnosić stawki do maksymalnych wysokości.

stawki podatku od nieruchomości w 2014 roku: 
1) od gruntów:  
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,81 zł od 1 m² powierzchni (+1 grosz więcej niż w 2013 roku) 
b) pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne, retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,56 zł od 1 ha powierzchni (+ 5 groszy) 
c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,28 zł od 1 m² powierzchni - bez zmian 

2) od budynków lub ich części:  
a) mieszkalnych - 0,69 zł od 1 m² powierzchni użytkowej  (+1 grosz) 
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,87 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (+20 groszy) 
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,17 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (+9 groszy) 
d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,48 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (+8 groszy) 
e) od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 7 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (+ 6 groszy) 

Proponowane niektóre stawki podatku od środków transportu na 2014 rok 
1) od samochodów ciężarowych, o których mowa w art. 8 pkt. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej:  
a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 696,00 zł. (+6 zł) 
b) powyżej 5,5 ton do 7 ton włącznie – 810,00 zł. (+7 zł) 
c) powyżej 7 ton do 9 ton włącznie – 979,00 zł. (+9 zł) 
d) powyżej 9 ton do poniżej 12 ton – 1112,00 zł. (+10 zł) 

Stawkę roczną opłaty od posiadania psów prezydent proponował postawić w wysokości z tego roku. Za każdego psa w budownictwie wielorodzinnym opłata wynosić będzie więc 90 zł, a w budownictwie jednorodzinnym 80 zł.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę