Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

„Tylko” groszowe podwyżki

Woda i ścieki w przyszłym roku w Łomży będą droższe? Wniosek o podwyżkę cen Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przesłało już do prezydenta miasta. Jak podaje Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta, łączny wzrost cen dostaw wody i odbioru ścieków na terenie Łomży jest wnioskowany w wysokości 2,26%. Po jej wprowadzeniu w życie mieszkańcy miasta za każdy metr sześcienny dostarczanej do mieszkań wody i odprowadzane ścieki musieliby płacić już 8 złotych i 16 groszy. - W stosunki do cen aktualnie obowiązujących ten przyrost oznacza (…) 0,54 zł za osobę na miesiąc – przekazuje argumenty MPWiK Anna Sobocińska.

Zgodnie z przesłanym przez MPWiK wnioskiem o podwyżkę cen wody i ścieków w Łomży miałaby ona objąć wszystkie grupy – zarówno mieszkańców jak i przedsiębiorców. Metr sześcienny wody dla gospodarstw domowych miałby wzrosnąć o 6 groszy z obecnych 3 złotych i 1 grosza. Mniej więcej o tyle samo wzrosłyby ceny wody dla pozostałych dwóch grup. Większa podwyżka -   o 12 groszy – dotyczy odbieranych ścieków. Proponowana cena to 5,09 zł/m3. 
- Spółka wskazuje, że na propozycje cen wody i ścieków w mieście Łomża miało wpływ wiele elementów, m.in. obowiązek zindeksowania kosztów o wskaźniki inflacyjne czy przyrost majątku trwałego (kosztów amortyzacji) z tytułu realizowanych inwestycji oraz kosztów ich finansowania – podaje Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. - Wg informacji MPWiK, zastosowane we wniosku wskaźniki inflacyjne planowane na 2014 rok, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, wyniosły 2,3%-2,4%, zaś łączny wzrost cen brutto (dla gospodarstw domowych) dostaw wody i odbioru ścieków na terenie Miasta Łomży jest wnioskowany w wysokości 2,26%. W stosunki do cen aktualnie obowiązujących ten przyrost oznacza, że 1 m3 wody i ścieków będzie kosztował więcej o 0,18 zł, co w przeliczeniu (zużycie średnie 3 m3 na osobę miesięcznie) wyniesie 0,54 zł za osobę na miesiąc. 
Ten sam wniosek dotyczy także ustalenia cen wody i ścieków w Piątnicy, która także obsługiwana jest przez łomżyńską miejską spółkę. W tym wypadku przewidywany jest znaczący 7-8% spadek cen. 
- Koszty obsługi gminy Piątnica są oddzielnie ewidencjonowane – przekazuje Anna Sobocińska. - Po dokonaniu przeglądów infrastruktury, koniecznych po przejęciu odbiorców w 2011 roku, koszty obsługi zmniejszyły się, dlatego propozycje cen dla tych odbiorców na 2014 rok są niższe od obecnie obowiązujących. 
Za dostarczaną do domów wodę mieszkańcy gminy Piątnicy mieliby płacić 2,48 zł/m3, a za odprowadzane ścieki od 7,55 do 7,74 zł/m3. 
Póki co nie wiadomo czy podwyżki w Łomży, a obniżki w Piątnicy wejdą w życie. To na razie tylko wniosek MPWiK. Formalnie nowy cennik muszą uchwalić radni Łomży przed końcem tego roku. Teraz wniosek spółki jest analizowany przez służby prezydenta miasta.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę