Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Rada zgodna na początku

Od minuty ciszy na upamiętnienie zmarłego kilka dni temu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III RP, oraz jednomyślnego przyjęcia dwóch stanowisk w sprawie obrony pracowników Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży, który ma być zlikwidowany w połowie przyszłego roku, oraz żądania budowy obwodnicy Łomży rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej Łomży. O minutę ciszy apelował prezydent miasta Mieczysław Czerniawski, o stanowisko w sprawie OMKW przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz, a w sprawie obwodnicy poseł Lech Kołakowski.

Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży istnieje od 2005 roku i jest jedną z 11 tego typu placówek w Polsce. Zatrudnia około 60 pracowników, którzy zajmują się przenoszeniem treści dotychczasowych ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci papierowej do postaci elektronicznej i umieszczanie tak przekształconych ksiąg w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Ośrodek ma być wygaszony 30 czerwca 2014 roku. Dotychczas jego pracownicy, w przeciwieństwie do osób zatrudnionych w innych tego typu ośrodkach w kraju, nie otrzymali propozycji pracy. Jak tłumaczył radnym przewodniczący Maciej Borysewicz osoby te boją się o swoją przyszłość do tego stopnia, że dziś ich delegacja nie przyszła nawet na sesję Rady Miasta. I przygotowane przez niego stanowisko adresowane do Ministra Sprawiedliwości i Prezesa Sądu Okręgowego w Łomży radni przyjęli jednomyślnie. Podobne stanowisko w tej sprawie wcześniej przyjął Sejmik województwa. Także prezydent Łomży mówił, że podjął interwencję, a poseł Lech Kołakowski zapowiedział złożenie interpelacji w Sejmie. 

Równie zgodnie radni przyjęli stanowisko adresowane do Ministra Transportu w sprawie budowy obwodnicy Łomży. Stanowisko o które na wstępie sesji apelował poseł Lech Kołakowski, a poparł go w tym prezydent Mieczysław Czerniawski, przedstawił Janusz Mieczkowski, szef klubu radnych PiS. Radni żądają przyspieszenia prac przy planowaniu obwodnicy i domagają się wyjaśnień odnośnie zaniechań jakie powstały przy opracowaniu przez drogowców materiałów do decyzji środowiskowej. Przypomnijmy ze względu na te braki obwodnica Łomży została wyłączona z opracowywanej już od ponad półtorej roku decyzji środowiskowej dla „łomżyńskiego” odcinka Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn.  

W dalszej części sesji raczej zgody radnych nie będzie. W porządku obrad są m.in. wnioski o podwyżki podatków lokalnych, które już podzieliły radnych w komisjach, oraz stanowisko w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej, która chce aby Rada zawiadomiła Centralne Biuro Antykorupcyjne o prezydenckich działaniach w sprawie użyczenia budynku Towarzystwu Wiedzy Powszechnej pod przedszkole i tworzeniu nowej miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża.   
Na wniosek radnych na sesji odbyć ma się także dyskusja o możliwościach przekazania budynku po dawnym przedszkolu przy ul. Reymonta na rzecz Łomżyńskiego Klubu Karate, czemu prezydent wcześniej był przeciwny.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę