Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Podatki dzielą radnych... na pół

Główne zdjęcie
Ratusz

Stawki podatków jakie mają obowiązywać w Łomży w przyszłym roku dzielą łomżyńskich radnych. Prezydent chce aby podczas jutrzejszej sesji podatki od nieruchomości i od środków transportu wzrosły o niespełna 1% czyli o wskaźnik inflacji. Podczas wczorajszego posiedzenia Komisja Finansów i Skarbu jego wniosek dotyczący wysokości podatku od nieruchomości przepadł, ale przeszedł ten dotyczący stawek podatków od środków transportu.

Zgodnie z przedstawioną przez prezydenta propozycją najpopularniejszy – płacony przez wszystkich mieszkańców podatek od budynków mieszkalnych w przyszłym roku ma wynosić 69 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. To 94,6% dopuszczalnego w Polsce maksimum i o 1 grosz więcej niż teraz. Groszowe są także wzrosty wszystkich innych stawek tego podatku, przy czym najwięcej w górę miałby iść podatki od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Prezydent Łomży chce aby stawka tego podatku w przyszły roku wzrosła do 21,87 zł/m2, czyli o 20 groszy więcej niż obecnie.
Groszowe propozycje wzrostów podzieliły łomżyńskich radnych. Przeciwko wystąpili przede wszystkim radni z klubu PiS. Andrzej Grzymała proponował nawet aby tę stawkę obniżyć do 17,5zł/m2 by Łomża o przedsiębiorców mogła konkurować z sąsiednią Ostrołęką, gdzie podatki są niższe niż u nas. Wniosek ten – jak przekazuje radny - uzyskał 5 głosów poparcia, przy pięciu głosach przeciw, więc formalnie w komisji przepadł. Radny Grzymała zapowiada jednak powtórzenie go na środowej sesji. 
Okazało się, że podczas głosowania na Komisji przepadł także wniosek prezydenta o podwyżkę tego podatku. Jak przekazuje Alicja Konopka, przewodnicząca Komisji, prezydencki wniosek poparło 4 radnych, 5 było przeciw, a 1 się wstrzymał.  Zgoła odmienny wynik był podczas głosowania proponowanych przez prezydenta stawek od środków transporty. Tu za ich przyjęciem opowiedziało się 5 radnych, 4 było przeciw, a 1 się wstrzymał.

Proponowane stawki podatku od nieruchomości w 2014 roku:
1) od gruntów: 
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,81 zł od 1 m² powierzchni (+1 grosz)
b) pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne, retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,56 zł od 1 ha powierzchni (+ 5 groszy)
c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,28 zł od 1 m² powierzchni - bez zmian

2) od budynków lub ich części: 
a) mieszkalnych - 0,69 zł od 1 m² powierzchni użytkowej  (+1 grosz)
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,87 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (+20 groszy)
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,17 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (+9 groszy)
d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,48 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (+8 groszy)
e) od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 7 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (+ 6 groszy)

Proponowane niektóre stawki podatku od środków transportu na 2014 rok
1) od samochodów ciężarowych, o których mowa w art. 8 pkt. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej: 
a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 696,00 zł. (+6 zł)
b) powyżej 5,5 ton do 7 ton włącznie – 810,00 zł. (+7 zł)
c) powyżej 7 ton do 9 ton włącznie – 979,00 zł. (+9 zł)
d) powyżej 9 ton do poniżej 12 ton – 1112,00 zł. (+10 zł)

Stawkę roczną opłaty od posiadania psów prezydent proponuje postawić w wysokości z tego roku -  budownictwie wielorodzinnym 90,00 zł, a w budownictwie jednorodzinnym 80,00 zł za każdego psa.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę