Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Znaleziono szczątki ofiar komunistycznego terroru

Główne zdjęcie
fot. IPN o. Białystok

Szkielety ludzkie należące do co najmniej trzech osób znaleźli w poniedziałek archeolodzy prowadzący badania na terenie dawnego ogrodu przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. Jak podaje Zbigniew Kulikowski naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku szczątki znajdują się w układzie anatomicznym. Zostały znalezione na głębokości około 1,5 m, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej chlewni. Układ szczątków wskazuje na możliwe istnienie w tym miejscu grobu zbiorowego.

fot. IPN o. Białystok
fot. IPN o. Białystok

Poszukiwanie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych odbywa się w ramach śledztw prowadzonych przez OKŚZpNP w Białymstoku w sprawach zbrodni zabójstw osób osadzonych w więzieniu, w tym członków polskich organizacji niepodległościowych,  dokonanych przez funkcjonariuszy komunistycznych w okresie od drugiej połowy września 1939 roku do 1956 roku. Informując o odkryciu co najmniej trzech ciał trzech ciał naczelnik Zbigniew Kulikowski podaje, że aktualnie archeolodzy odsłaniają kolejne warstwy w celu ustalenia liczby znajdujących się tam szczątków. 
Tymczasem w trakcie prac, które od piątku są prowadzone na terenie dawnego ogrodu przywięziennego na terenie pomiędzy dawną psiarnią a chlewnią, znaleziono też kilkanaście kości ludzkich oraz łuskę od pistoletu TT.
Z kolei w trakcie prac poszukiwawczych rozpoczętych dziś na terenie dziedzińca Aresztu Śledczego odnaleziono fragmenty kości, których pochodzenie będzie weryfikowane przez biegłych. Prace prowadzone w tym miejscu są kontynuacją badań z roku 2006, podczas których w sąsiedztwie dawnej bramy wjazdowej do aresztu odnaleziono fragment łopatki ludzkiej.

Powstanie przeciw komunistom
Historycy podają, że w latach 1944–1947 na Białostocczyźnie miało miejsce wręcz antykomunistyczne powstanie ludowe. Do lata 1945 r. większość terenu województwa została uwolniona spod wpływów Rządu Tymczasowego. Prawie wszystkie gminne posterunki milicji oraz urzędy zostały rozbite. Władza komunistów ograniczała się tylko do miast powiatowych, gdzie stały garnizony wojsk sowieckich, oraz samego Białegostoku, który pod tym względem był swoistą twierdzą. Opór społeczeństwa, wyrażany przede wszystkim poprzez działania AKO-WiN i NZW, rósł w miarę pojawiania się informacji o masowych rabunkach wsi i miast oraz morderstwach popełnianych przez żołnierzy sowieckich i polskie siły bezpieczeństwa. Pacyfikacja Puszczy Augustowskiej przez wojska sowieckie latem 1945 r. (co najmniej 2000 aresztowanych i zaginionych), wielka pacyfikacja województwa w 1946 r. (tylko w lutym 1946 r. ok. 4000 aresztowanych i 125 zabitych); ponad 300 wyroków śmierci wydanych przez sądy wojskowe i cywilne w procesach pokazowych, organizowanych we wsiach i miasteczkach, setki zamordowanych, często po nieludzkich torturach, w siedzibach UBP oraz w czasie operacji przeciwpartyzanckich, spalone wsie i tysiące obrabowanych gospodarstw.
Sytuację „rozbroiła” amnestia ogłoszona przez władze na początku 1947 roku. Wówczas tylko na terenie powiatu łomżyńskiego ujawniło się 3238 żołnierzy podziemia, ale jak szacuje dr Krzysztof Sychowicz z IPN w ukryciu, pozostało jeszcze około tysiąca osób związanych z antykomunistyczną konspiracją. Brutalnie łamany opór społeczny wobec komunistów słabł z każdym kolejnym rokiem. Symboliczny jego koniec wskazywany jest jednak 10 lat później i wiązany jest z datą zabicia ostatniego z wybitnych żołnierzy podziemia niepodległościowego walczącego z systemem komunistycznym – ppor. Stanisława Marchewki ps. „Ryba”. Były szef samoobrony Inspektoratu Łomżyńskiego AK-AKO-WiN (kawaler Krzyża Virtuti Militari został zabity przez funkcjonariuszy  aparatu bezpieczeństwa 3 marcu 1957 roku w Jeziorku pod Łomżą.

210204100642.gif
cz
pon, 28 października 2013 13:47
Data ostatniej edycji: pon, 28 października 2013 13:49:48

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę