Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Archeolodzy znów w areszcie śledczym

W piątek (25.10) rozpoczynają się prace archeologiczne na terenie aresztu śledczego w Białymstoku. Podczas lipcowych badań sondażowych natrafiono tam na ludzkie szczątki. Jak informuje szef pionu śledczego IPN w Białymstoku Zbigniew Kulikowski, prace potrwają tydzień. Według historyków IPN na terenie obecnego aresztu śledczego w Białymstoku mogą spoczywać szczątki od kilkudziesięciu do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o osoby zamordowane w latach 1944-1956 na terenie więzienia oraz o żołnierzy, którzy zginęli w walkach z UB na terenie dawnego województwa białostockiego.

W czasie badań sondażowych w lipcu natrafiono na szczątki trzech osób, miedzy innymi na szkielet mężczyzny w wieku około 40 lat oraz fragmenty przestrzelonej z tyłu czaszki. Szczątki przekazano do Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku.

Prokuratorzy IPN chcą 30 października przeprowadzić ekshumację także na cmentarzu wojskowym w Białymstoku, gdzie w 1996 roku pochowane zostały szczątki odkryte w Lesie Izabelińskim koło Olmont. Według dokumentów, znalezione pod Olmontami szkielety, mogą być szczątkami ośmiu ofiar egzekucji z czerwca 1946 roku. W czasie ekshumacji zostaną pobrane próbki w celu ustalenia tożsamości tych osób.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę