Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Artystyczna dusza Pikoterii

– To z założenia miało być miejsce, w którym będą się odbywać koncerty, imprezy muzyczne, warsztaty i różnego rodzaju spotkania z kulturą! – mówi Katarzyna Pikosz, właścicielka herbaciarni Pikoteria. Przez niespełna rok istnienia Pikoteria stała się jednym z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Łomży. Odbywają się tu koncerty łomżyńskich muzyków, zarówno tych znanych, jak i debiutujących. Dużą popularnością cieszą się również weekendowe cykliczne spotkania z konkursami, na których znawca muzyki i kolekcjoner Robert Bukowski przybliża dokonania gigantów rocka.

– W ubiegłym roku była rocznica związana z The Beatles – mówi Robert Bukowski. – Praktycznie każde miasto w Polsce to uczciło, były koncerty, różne imprezy, a u nas kompletnie nic. Przypadkiem dowiedziałem się, że jest coś takiego jak Pikoteria, a na jej stronie przeczytałem, że jeśli ktoś ma ciekawe pomysły – zapraszają do współpracy. 
Zaczęliśmy od spotkania z muzyką The Beatles, w rocznicę wydania ich pierwszej płyty.
Po legendarnej Wielkiej Czwórce z Liverpoolu przyszła kolej na prezentację dokonań innych sław rocka: Pink Floyd, Led Zeppelin, The Police, Dire Straits, U2, The Rolling Stones, Deep Purple czy Queen. Wielkim sukcesem był też wieczór z Dżemem, podczas którego muzycy Polityki grali legendarne piosenki Ryszarda Riedla i jego zespołu, a wydarzeniem wieczoru była prezentacja filmu dokumentalnego o perkusiście Dżemu, Michale Giercuszkiewiczu, ze scenariuszem autorstwa łomżyńskiego poety i pisarza, Marka Lechowicza. W ten weekend zaś czeka nas kolejne spotkanie z Pink Floyd. Chłopaki z Polityki zagrają w piątek ich utwory, a w sobotę zaprezentujemy idealny na jesienną porę koncert „Pink Floyd w Pompejach”.
W ciągu dziewięciu miesięcy w Pikoterii odbyło się kilkadziesiąt koncertów: rockowych, bluesowych, z poezją śpiewaną i wszelkimi rodzajami muzyki rozrywkowej. Brali w nich udział zarówno młodzi, zdolni wokaliści, jak Katarzyna Dłużniewska czy Michał Mężeński, ale też czołówka lokalnych muzyków, z Polityką oraz Żakliną i Michałem Olchowikami.
– Jestem dumna z wszelkich sukcesów Żakliny! – podkreśla Katarzyna Pikosz. – Występowała u nas w duecie z Michałem, a on sam kilka razy zaprezentował na akordeonie tanga argentyńskie czy muzykę klezmerską. Robimy też wieczory z muzyką etniczną. Były już piosenki meksykańskie, w wykonaniu pracującego po sąsiedzku Meksykanina i jego znajomej, teraz planujemy wieczór irlandzki i afrykański, też z udziałem zagranicznych gości.
Planów na przyszłość jest sporo. Pikoteria chce poszerzyć działalność o ambitniejszy repertuar filmowy. 
- Nie w weekendy, bo wtedy ludzie chcą odpocząć przy muzyce, ale środy filmowe są coraz bardziej realne! - zdradza Robert Bukowski.
Planowane są też spotkania poświęcone historii Łomży oraz coraz bardziej aktywne włączanie się w inicjatywy kulturalne mające w niej miejsce, jak Noc Muzeów.
– Takie było moje marzenie! – potwierdza Katarzyna Pikosz. – To duża satysfakcja, że udaje się nam dużo przedsięwzięć, także edukacyjnych. Dlatego latem mieliśmy warsztaty muzyczne, w przyszłym roku planujemy warsztaty fotograficzne; myślimy też o wystawach.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka -Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę