Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Gromkie „100 lat!” na jubileuszowej wystawie w Galerii N.

Liczne grono artystów i miłośników sztuki świętowało 20-lecie tej zasłużonej dla łomżyńskiej kultury placówki, prowadzonej wspólnie przez Klub Wojskowy i Regionalny Ośrodek Kultury. 190 wystawą w historii galerii była zbiorowa prezentacja dorobku 50. lokalnych artystów – amatorów oraz twórców profesjonalnych. – Mam nadzieję, że Galeria N będzie się nadal rozwijać! – podkreśla Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego w Łomży. – Bo to miejsce się przyjęło, ludzie chętnie do nas przychodzą, skupiliśmy też wokół niego twórców. To wszystko dobrze rokuje na przyszłość!

Galeria N powstała w 1993 r. kiedy Wojewódzki Dom Kultury stracił swą dotychczasową siedzibę. Większość zespołów przeniesiono do budynku Urzędu Wojewódzkiego, a artyści nieprofesjonalni trafili do ówczesnego Klubu Garnizonowego. 
– Matkami chrzestnymi i autorkami pomysłu założenia Galerii N są Teresa Matuszelańska i  Teresa Adamowska – podkreśla Ryszard Matuszewski. – Obecnie pani Matuszelańska jest instruktorem w Klubie Wojskowym, pracując tylko na ¼ etatu, a pani Adamowska profesorem Liceum Plastycznego w Łomży i cenioną malarką.
– Działałyśmy w Wojewódzkim Domu Kultury, w galerii nazywanej „Kubuś” – wspomina Teresa Matuszelańska. – Kiedy jej zabrakło twórcy po prostu nas zmusili, żebyśmy szukały kolejnego miejsca. A wojsko właśnie otwierało się na mieszkańców i tak galeria trafiła na Aleję Legionów 133. Pierwsza wystawa to był Jan Ostrowski, który przyjechał z Białegostoku. I była jeszcze Teresa Adamowska, ja oraz, wówczas jeszcze major, Matuszewski. I patrzymy na siebie: czy pani zapraszała? A czy pan zapraszał? No tak! Ale nikt nie przyszedł. I major zbiegł na dół, przyprowadził dwie panie z kuchni i to była cała frekwencja. Tak właśnie zaczynaliśmy!
Pomimo takich bardzo skromnych początków Galeria N w czasie swego 20-letniego istnienia stała się jedyną taką galerią w Łomży, skupioną przede wszystkim na twórcach amatorach, którzy w Klubie Wojskowym znaleźli miejsce, w którym mogą się rozwijać. Prezentowali oni przez lata na wspomnianych już 190 wystawach indywidualnych i zbiorowych: różne rodzaje malarstwa, rysunku i grafiki, fotografie, rzeźbę oraz rękodzieło artystyczne. 
Takie prace trafiły też na otwartą we wtorek jubileuszową wystawę, prezentującą najnowsze dokonania łomżyńskiego środowiska artystycznego.
– To doskonały przykład udanej współpracy pomiędzy instytucją wojskową a samorządową instytucją kultury – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury – Skupiamy tu głównie twórców amatorów, ale coraz częściej pojawiają się wśród nich artyści profesjonalni, a wszystkie prezentowane wystawy są  na wysokim poziomie artystycznym.  To jest hobby tych ludzi, spędzanie czasu wolnego na rozwijaniu się i podnoszeniu poziomu warsztatu malarskiego czy tkackiego. Dlatego Galeria N jest taka ciekawa i liczymy, że będzie tak nadal!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

210618123923.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
śr, 16 października 2013 08:22
Data ostatniej edycji: śr, 16 października 2013 08:26:58

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę