Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

„Mesjasz” w łomżyńskiej Katedrze

Ora­to­rium „Mesjasz”  Geo­rga Frie­dri­cha Haen­dla zabrzmiało na finał IX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. W łomżyńskiej Katedrze pw. Michała Archanioła to ponadczasowe arcydzieło muzyki sakralnej i klasycznej wykonali, pod batutą Pedera Rensvika: norweski chór Kristiansund Kammerkor, czworo zagranicznych solistów oraz  Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

– „Mesjasz” to dzieło wspaniałe i poruszające – mówi Peder Rensvik, dyrektor artystyczny Kristiansund Kammerkor . – Perfekcyjne pod względem muzycznym, z tekstem opartym na Piśmie Świętym. Zapewne stąd bierze się jego niesłabnąca popularność na całym świecie!
Tłumy publiczności wypełniające w sobotni wieczór łomżyńską Katedrę były świadkami prawdziwego muzycznego wydarzenia. Artyści z Anglii, Norwegii, Polski oraz Szwecji wykonali bowiem, po raz pierwszy w Łomży, jed­en z naj­bar­dziej zna­nych utwo­rów nie tylko w dorobku Geo­rga Frie­dri­cha Haen­dla, ale też w historii światowej muzyki. „Mesjasz” cieszy się niesłabnącą popularnością od swej premiery w roku 1742, przyciągając słuchaczy do świątyń i sal koncertowych wspaniałą, monumentalną muzyką oraz opowieścią o życiu i misji zba­wie­nia ludz­ko­ści tytułowego bohatera. 
– Poprowadzenie takiego utworu to zawsze wyzwanie dla dyrygenta, szczególnie, że występują w nim razem orkiestra i chór – wyjaśnia Peder Rensvik. – Jest to też utwór długi, dlatego wykonaliśmy bez zmian część pierwszą, a dwie pozostałe z pewnymi skrótami, bo inaczej całość byłaby zdecydowanie zbyt długa dla publiczności. Bardzo często wykonujemy „Mesjasza”, nie tylko w Norwegii, ale też w innych krajach europejskich, bo jest to dzieło bardzo tam popularne, zwłaszcza w Niemczech i Skandynawii. 
Oprócz chóru i orkiestry wystąpiło czworo śpiewaków: znana już łomżyńskiej publiczności z poprzedniego koncertu norweskiego chóru w Łomży sopranistka Sigrid Vetleseter Bøe, Szwedka Ann-Kristin Jones (alt) oraz dwóch Anglików, Matthew Long (tenor) oraz James Birchall (bas). Wszyscy oni wystąpili solo, był też duet obu śpiewaczek, zaś osławione „Alleluja” z drugiej części oratorium zaśpiewali we czwórkę z towarzyszeniem chóru. Równie doskonale zaprezentowali się łomżyńscy filharmonicy udowadniając, że wyśmienicie radzą sobie również z tak wielkim repertuarem.
– To świetna orkiestra, złożona przede wszystkim z młodych ludzi – podkreśla Peder Rensvik. – Mieliśmy już okazję występować z nią wcześniej i było to pod każdym względem świetne doświadczenie, oparte na zrozumieniu i przyjaznym podejściu. 
Koncert zakończyła owacja na stojąco i bis, którym mogło być tylko „Alleluja”, zaśpiewane tym razem przez sam chór.
– To był mocny akcent na zakończenie naszego festiwalu!– ocenia Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor artystyczny Filharmonii Kameralnej. – „Mesjasz” Haendla zabrzmiał w Łomży w międzynarodowej obsadzie norwesko – angielsko – szwedzko – polskiej. Byłem bardzo wzruszony i cieszę się, że wykonamy jutro to oratorium również w Warszawie. W ważnym miejscu, w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, gdzie odbywa się prestiżowy cykl koncertów „Koncerty na Ursynowie”.


Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
nie, 13 października 2013 16:17
Data ostatniej edycji: nie, 13 października 2013 16:21:30

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę