Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Prawomocnego wyroku za bony świąteczne w MPWiK nie ma - prostujemy

Postępowanie przed Sadem Apelacyjnym w Białymstoku w sprawie wydawanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji bonów świątecznych pracownikom jest w toku i jeszcze się nie zakończyło wydaniem wyroku – mówi sędzia Janusz Sulima, rzecznik prasowy SA w Białymstoku, potwierdzając przekazywane przez miejską spółkę informacje o błędzie jaki podaliśmy w informacji na ten temat z wtorku (pt. „MPWiK wydawał bezprawnie bony świąteczne pracownikom”). W związku z powyższym przepraszamy za wprowadzenie w błąd i prostujemy: – prawomocny wyrok w tej sprawie nie zapadła i póki co spółka nie musi płacić żądanych przez ZUS zaległych składek od wartości tych bonów.

Przypomnijmy ZUS po kontroli w spółce uznał, że wydawane w latach 2007-2009 bony z okazji świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia były formą dodatkowego wynagrodzenia pracowników, a nie pomocy socjalnej i domaga się opłacenia od nich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Roszczenia sięgają w sumie koło 70 tysięcy złotych. Sąd Okręgowy w Łomży przyznał rację ZUS-owi uznając że regulamin funduszu socjalnego w tej firmie nie przewidywał przekazywania pracownikom bonów towarowych, i że były one rozdzielane nawet wbrew ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, bo nie badano sytuacji finansowej pracowników. Od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku odwołała się MPWiK. Postępowanie jest toku. Najbliższe posiedzenie planowane jest na początek listopada.
Za podanie nieprawdziwej informacji – jakoby sprawa już została rozstrzygnięta - przepraszamy. 

Nie tylko MPWiK
Warto dodać, że łomżyński MPWiK to nie jedyna firma w której takich nieprawidłowości z bonami pracowniczymi dopatrzył się ZUS. Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zapadł już prawomocny wyrok w sprawie innej spółki z Łomży, w której, podobnie jak w MPWiK, wyniku przeprowadzonej kontroli ZUS ustalił, że od wartości wypłacanych pracownikom świadczeń pieniężnych w latach 2007-2011 z okazji Świąt Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia pracodawca nie naliczył składek na ubezpieczenie społeczne. Sąd Apelacyjny w pełni zaaprobował stanowisko Sądu Okręgowego w Łomży, który oddalił odwołanie tej spółki od decyzji ZUS.

210407125521.jpg
cz
pt, 11 października 2013 12:16
Data ostatniej edycji: pt, 11 października 2013 21:27:39

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę