Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

60 lat od śmierci „Huzara”

Główne zdjęcie
Kpt. Kazimierz Kamieński ps. „Huzar”

11 października 1953 roku o godz. 13.30 w Więzieniu Karno-Śledczym przy ul. Kopernika w Białymstoku więzienny kat Aleksander Jurczuk wykonał wyrok śmierci na kpt. Kazimierzu Kamieńskim ps. „Huzar”, jednym z najdzielniejszych i najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego w Polsce. 13 marca 1997 roku SW w Białymstoku unieważnił wyrok. Pośmiertnie, postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 9 listopada 2007 „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Dziś, w 60. rocznicę tego morderstwa w Nowych Piekutach, skąd pochodził bohaterski żołnierz odbędą się uroczystości ku jego pamięci.

Kazimierz Kamieński urodził się w zaścianku Markowo-Wólka, w gminie Nowe Piekuty, powiat Wysokie Mazowieckie. Tu też walczył niemal do ostatnich dni życia.  Jako dowódca partyzancki Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość był jednym z najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Kpt. „Huzar” został aresztowany przez UB 23 października 1952 r. w wyniku prowokacji UB pod kryptonimem „Cezary”. Po brutalnym śledztwie, 26 marca 1953 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na sesji wyjazdowej w Łapach skazał go w trybie doraźnym na 6–krotną karę śmierci. 44 lata później Sąd Wojskowy w Białymstoku unieważnił tamten wyrok.  Kpt. Kazimierz Kamieński prawdopodobnie został pochowany na terenie białostockiego więzienia. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Poświętnem.
Ogółem przez oddział „Huzara” przewinęło się ok. 120 ludzi, ale nigdy nie liczył on w danym momencie więcej niż 50 partyzantów. Patrole K. Kamieńskiego prowadzały akcje likwidacyjne na posterunki MO, likwidowały konfidentów UB i NKWD oraz zwalczały w terenie pospolity bandytyzm. Stoczyły też kilka bitew i potyczek z podległymi UB oddziałami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na krótki czas opanowały nawet Wysokie Mazowieckie, gdzie „Huzar” przeprowadził konną paradę swojego oddziału. 
Żołnierze wyklęci to określenie używane przez historyków w stosunku do żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór zbrojny próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.  „Huzar” obok m.in. ppor. Stanisława Marchewki ps. „Ryba” i mjr Jana Tabortowskiego ps. „Bruzda” był jednym z najważniejszych żołnierzy wyklętych na naszym terenie. 


Obchody 60. rocznicy zamordowania kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” w Nowych Piekutach organizują Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, Gmina Nowe Piekuty, Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód”. 
Program obchodów:
godz. 13.30 - złożenie wieńców pod pomnikiem poświęconym kpt. Kazimierzowi Kamieńskiemu „Huzarowi” i Żołnierzom Armii Krajowej
godz. 13.45 - program artystyczny przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół w Nowych Piekutach
godz. 14.00 - Msza Św. w kościele parafialnym w Nowych Piekutach
godz. 15.00 - spotkanie w Izbie Tradycji Regionalnej Rolnictwa w Nowych Piekutach, w programie którego znajdzie się wystąpienie dr. Łukasza Lubicz-Łapińskiego, prezentacja wystawy OBEP pt. „Żołnierze Wyklęci-pamiętamy” oraz projekcja filmu dokumentalnego „Huzar” (reż. A. Sikorski).
Zwieńczeniem obchodów będzie zaplanowana na godz. 18.00 rekonstrukcja historyczna przedstawiająca rozbrojenie posterunku MO w Piekutach w 1945 r., przygotowana przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę