Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyński blues bez Darka

Festiwal bluesowy z udziałem łomżyńskich zespołów: The BL Blues Band, Browar Łomża, Holy Water i Polityka odbył się w Regionalnym Ośrodku Kultury. Impreza pokazała potencjał i umiejętności łomżyńskich bluesmanów, często grających i triumfujących na różnych festiwalach, mających już przygotowany lub dopracowywany materiał na płyty. Koncert miał też szczególny charakter, ponieważ był poświęcony pamięci tragicznie zmarłego trzy lata temu muzyka i dziennikarza, Dariusza Gałczyka.

 

– Zebraliśmy tych kilka kapel bo chcieliśmy pokazać, że w Łomży blues ma się dobrze i coś się dzieje w tym kierunku – podkreśla Mariusz Brzostowski z The BL Blues Band. – No i wszyscy z nas, poza Browarem Łomża, grali z Darkiem!

–Darek zaczynał z Holy Water i z nami kontynuował swoje granie – dodaje Bernard Krasuski. – Nie ma go już niestety z nami, ale my dalej robimy swoje i łomżyński blues ciągle żyje!


Co prawda nazwa Blues Rock Festival była niezbyt adekwatna do tego stricte klubowego, trwającego niewiele ponad dwie godziny koncertu, ale muzycy dobitnie wykazali, że blues i jego pochodne w Łomży mają się świetnie. Ograniczenia czasowe sprawiły, że każdy z zespołów zagrał tylko kilka utworów. Otwierający koncert Holy Water postawił na urozmaicone, nawiązujące do klasyki blues rocka, autorskie utwory. Był wśród nich „Blues po północy” z tekstem Dariusza Gałczyka i jemu dedykowany.

– Nie można było inaczej, skoro była to impreza poświęcona w części Darkowi – podkreśla Bernard Krasuski. – Darek nie zdążył już napisać muzyki do tego utworu, ale tekst był, więc nie mogliśmy go dzisiaj nie zagrać!

Jako drugi zaprezentował się istniejący od dwóch lat, ale złożony z doświadczonych muzyków, The BL Blues Band. Zespół, opromieniony zwycięstwami na tegorocznych Pulavian Blues Festival i Kodex Blues Festiwal, zagrał nie tylko bluesa, ale też i przebojowe reggae. Jednak najbardziej magicznym fragmentem ich występu była przejmująca ballada „Kapelusz”, którą sami muzycy określają mianem wspomnienia o Darku.
Reggae nie zabrakło też w repertuarze innej lokalnej legendy, Polityki. Zespół Roberta Wieczorka i Jacka Perkowskiego zagrał też aż dwa utwory z tekstami Dariusza Gałczyka: refleksyjny „Tak jak ptak” i żartobliwy, opatrzony przebojowym blues rockiem, „Kobieta, piwo i blues”, by zakończyć swój występ do dziś popularnym „A ludzie biegną”.

Zarówno podczas koncertu The BL Blues Band jak i Polityki nie zabrakło harmonijkowych wejść i solówek – instrumentu, którego wirtuozem był Dariusz Gałczyk.
– Nie jesteśmy może takimi mistrzami, jak Darek, ale próbujemy! – wyjaśnia Mariusz Brzostowski. – Akurat ja gram na harmonijce, bo kiedyś coś posłyszałem od Darka i tak to się zaczęło.
– Ale żeby tak dobrze grać na tym instrumencie trzeba jednak mieć więcej czasu na ćwiczenia! – dodaje Jacek Perkowski z Polityki.

Pamiętany do dziś w całej Polsce przez fanów bluesa i rocka Browar Łomża zagrał w piątkowy wieczór pod nazwą Brovar Ł. Muzycy, w nieco odmłodzonym składzie, zaprezentowali najnowsze kompozycje Mirosława Kotelczuka i Janusza Ramatowskiego, jak „Dieta cud”, „Za rogiem”, „Dreamliner” czy „Podróż” i zostali entuzjastycznie przyjęci przez publiczność.

– Fajnie, że w tym roku dołączył do nas Browar Łomża, bo jest to kapela, która wypromowała bluesa w Łomży i regionie – ocenia Jacek Perkowski. – Chłopaki przygotowali nowy materiał i było super!

Na przyszły rok planowana jest kontynuacja festiwalu w rozszerzonej i wzbogaconej formie.

 

 

– Bardzo byśmy chcieli, żeby ta impreza się rozwijała – zaznacza Mariusz Brostowski. – Dlatego planujemy, by obok kapel już istniejących na rynku w następnej edycji zagrały też młode zespoły, a cały festiwal miał znacznie szerszy wymiar.
– W lokalnych zespołach jest potencjał do zrobienia dużego festiwalu! - dodaje Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury. – Bo nie tylko muzycy chcą grać bluesa, ale są też ludzie, którzy chcą go słuchać. Suwałki mają taki festiwal, myślę, że Łomża nie jest gorsza. To tylko kwestia chęci, spraw finansowych i porządnej sali – bo już w tym roku nasza sala na Małachowskiego okazała się zdecydowanie za mała!

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
so, 05 października 2013 17:26
Data ostatniej edycji: so, 05 października 2013 17:30:39

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę