Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Skrzydlaci i czworonożni pupile na imieninach św. Franciszka

Po prawie czterech godzinach zabawy idą w słoneczne popołudnie ulicą Stacha Konwy w Łomży dwie roześmiane dziewczęta: Jessi Jansen (lat 19) i Klaudia Chojnowska (lat 16). Pierwsza dźwiga akwarium z chomikiem Fiki wśród wiórków, a druga chomika Niki trzyma troskliwie w dłoniach. Okazuje się, że cieszy je nie tylko perspektywa pogodnego weekendu. - Wracamy z festynu „Pupile Wety”, jaki po raz ósmy zorganizowaliśmy w naszej szkole – opowiadają. - Było naprawdę bardzo fajnie: dowiedzieliśmy się o pielęgnacji zwierząt, tańczyliśmy, śpiewaliśmy i najedliśmy się, bo nasze koleżanki i koledzy przygotowali mnóstwo potraw i smakołyków. Było smacznie i wesoło! Można dodać, że było również prospołecznie i humanitarnie: symboliczne opłaty ze zbiórki i loterii oraz zyski ze sprzedaży babki ziemniaczanej, grochówki, bigosu, kiełbasek i ciast zasilą Schronisko Arka w Łomży, dla którego psiaków nie tylko przedszkolaki przyniosły suchą karmę. Co kto miał.

Tradycyjnie z okazji imienin św. Franciszka Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących przygotował, być może, największą imprezę plenerową jesieni w mieście. Tłumy przedszkolaków chyba ze wszystkich przedszkoli miejskich i niepublicznych, gimnazjaliści i licealiści mieli co robić i nie nudzili się na imieninach świętego, który porzucił dostanie życie, aby w ubóstwie głosić Dobrą Nowinę ludziom i – jak podaje tradycja – uczył szacunku dla zwierząt, bo to „nasi bracia mniejsi”.
„Braci mniejszych” zjawiło się z opiekunami na zielonym placu za „Wetą” dziesiątki. Chomiki Jesii i Klaudii znalazły się w mniejszości, również dosłownie. Królowały ilościowo i różnorodności psy rasy: labrador, owczarek niemiecki, mops, york, pekińczyk i mieszańce. Paradujący z nimi dumnie właściciele stanęli z pupilami do konkursu mody na sweterki, płaszczyki i kożuszki oraz na fryzury swoich podopiecznych. Policjanci dali pokaz prowadzenia i tresury, a oprócz tego, było skrzydlate ptactwo z papugami na czele i konie z ułanami z Grabowa. Przejażdżki konno i dorożka wprawiały w zachwyt dzieciaki, mające okazję dowiedzieć się, jak dbać o zwierzęta i jak ich nie krzywdzić. 
Podczas festynu rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Pupile Wety”, którego uczestnicy portretowali swoje domowe zwierzaki. Wygrały siostry: pierwszoklasistka Justyna Mojsa za wymarzonego wilczura i jako druga trzecioklasistka Martyna Mojsa za mieszańca ze smoczkiem. Obie w nagrodę dostały duże torby cukierków, którymi obczęstowały rówieśników. Uczestnicy festynu brali także udział w anglo- i niemieckojęzycznym konkursie nt. zwierząt oraz w piciu 0,5 litra  mleka na czas.
Kiedy malcy i nastolatki z dowodem osobistym prześcigali się w konkursach, Adela Kulmaczewska zachwycała pięknym śpiewem, w czym nie ustępowali jej, m.in., Kinga Sokół Tristan Pachulski.
Podziw budziła niezwykle strojna, przebogata kolorami dekoracja plenerowej sceny z kompozycji kwiatowych, zielnych, warzywnych i owocowych. Autorami kunsztownej i efektownej ekspozycji byli adepci architektury krajobrazu, których uczą wrażliwości: Ewa Czerska i Dorota Karczewska.  Nieprzypadkowo przeniesiona na parter „Wety” wystawa ma tytuł „Zatrzymać lato”. To możliwe...

Mirosław R. Derewońko

Fot. Magdalena Budziszewska

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pt, 04 października 2013 16:18
Data ostatniej edycji: pt, 04 października 2013 22:43:57

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę