Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Łomża mój dom

Promocja płyty „Łomża mój dom”, nagranej przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7, była głównym punktem programu sobotniej imprezy w Galerii Veneda. W cieszącym się dużym zainteresowaniem spotkaniu z kulturą, historią, folklorem i przyrodą regionu wzięło również udział wiele innych instytucji, m.in. Muzeum Północno – Mazowieckie, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. –Wszystkim nam zależy na tym, żeby promować nasze miasto oraz jego okolice, pokazać, że mamy czym się szczycić i pochwalić – mówi Katarzyna Łebkowska ze SP7, inicjatorka imprezy. – To trzeci rok naszej pracy i różnych przedsięwzięć, organizowanych przy współpracy z różnymi instytucjami, dlatego nie wyobrażam sobie, żebym tu ich dzisiaj wokół siebie nie miała. A po tym, co wspólnie robiliśmy, zostanie nam wspaniała pamiątka w postaci płyty!


Akcja „Tu żyję, tu mieszkam” to pośredni efekt realizowanego przez Katarzynę Łebkowską  projektu „Łomża moje miasto”. Dzieci z jej klasy już trzeci rok poznają lokalną kulturę i historię, a szkoła przy realizacji tego projektu współpracuje z licznymi instytucjami. Większość z nich chętnie skorzystała z okazji, by wyjść ze swą działalnością do mieszkańców miasta, dzięki czemu można było zorganizować trwające aż pięć godzin spotkanie.
– Bardzo chętnie uczestniczymy w takich imprezach, dających możliwość zaprezentowania tego, czym muzeum się zajmuje – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. – Najczęściej przychodzi się do nas, ale my też staramy się wyjść na zewnątrz, do miejsc, które odwiedza dużo ludzi, nie tylko z Łomży. Jest to doskonała możliwość edukacji, dotarcia z informacjami zarówno do dzieci, jak i osób starszych!
Dzieci oblegały stoisko Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, na którym mogły poznać tajemnice przyrody oraz małą czytelnię, zorganizowaną przez Oddział dla Dzieci MBP w Łomży, gdzie brały udział w różnych zajęciach plastycznych i konkursach. Nie brakowało też elementów edukacyjnych, jak przedstawienie historii łomżyńskiego herbu przez  Martę Gosk z muzeum oraz dawnych i obecnych dziejów Łomży przez Michała Kaczyńskiego z Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży. 
Poeta Henryk Gała z Drozdowa czytał wiersze ze swego najnowszego tomiku „Gdzie rzeka zawiła”, a artystka ludowa Czesława Kaczyńska z Sachalina w gminie Kadzidło zadziwiła wszystkich wycinarkarskim kunsztem. Równie gorąco oklaskiwano młodych tancerzy ze Studia Tańca BK Step i CT Group, zespół muzyki dawnej Voci Unite oraz emisję fabularyzowanego reportażu „Romeo i Julia z Łomży”, przygotowanego w łomżyńskim oddziale TVP Białystok. Najcieplej przyjęto jednak występ uczniów klasy IIIB ze szkoły nr 7, którzy zaprezentowali piosenkę oraz słuchowisko„Łomża mój dom”, które wydano na płycie pod takim właśnie tytułem. Nagrania zrealizowano w czerwcu tego roku w studio Radia Nadzieja. Głównymi wokalistami w tytułowej piosence są Robert Reczek, Oliwia Piotrowska i Michał Dobrowolski, autorem aranżacji Łukasz Sienicki, zaś tekstu oraz muzyki Mariola Szulczyńska i Mirosław Szulczyński.
– Ten tekst powstał kilka lat temu, napisałam go dla mojej córeczki – mówi Mariola Szulczyńska. – Mąż napisał muzykę i to był taki nasz rodzinny skarb, do którego czasem wracaliśmy i razem śpiewaliśmy. Kiedy koleżanka powiedziała mi, że realizuje projekt „Łomża moje miasto” powiedziałam jej, że mam taką piosenkę. Spodobało się jej i ostatecznie piosenka trafiła na płytę – jest to dla mnie ogromna niespodzianka!
– Dla mnie też to jest wielkie wydarzenie – dodaje Mirosław Szulczyński. – Mam nadzieję, że dzięki temu ta piosenka będzie bardziej rozpowszechniona, trafi do większej liczby ludzi!

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto: Katarzyna Łebkowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Mirosław Szulczyński, Mariola Szulczyńska, Katarzyna Łebkowska i Łukasz Sienicki
Foto: Poeta Henryk Gała w Galerii Veneda
Foto: Poeta Henryk Gała
Foto: Poeta Henryk Gała w Galerii Veneda
Foto: Poeta Henryk Gała w Galerii Veneda
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę