Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Piotruś i Wilk” na początek sezonu

– Wzięliśmy się za bajkę Prokofiewa, będącą półgodzinnym materiałem, wykonywanym przez filharmonie w ramach edukacji muzycznej – mówi reżyser Michał Derlatka. – Wyszła nam z tego powiastka filozoficzna, w której zbudowaliśmy przesłanie o walce fair play i naturalnej równowadze świata! Niedzielną premierą nowatorsko odczytanego „Piotrusia i Wilka” Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpocznie nowy sezon artystyczny. Nie zabraknie w nim kolejnych, równie ciekawych artystycznych wyzwań, wznowień dawno nie granych klasycznych spektakli oraz niespodzianek dla najmłodszych.

– „Piotruś i Wilk” to bajka muzyczna ze świetną muzyką, ale właściwie bez dramaturgii – ocenia Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży. – Michał Derlatka podjął się bardzo karkołomnego wyzwania, bo postanowił zrealizować ten spektakl w zupełnie innej formie niż dotychczasowe jego wystawienia w teatrach polskich i zagranicznych, gdzie była muzyka Prokofiewa i jej ilustracje. A nasza realizacja jest czymś zupełnie innym, zachowując proporcje pomiędzy formą a dramaturgią! Dlatego w naszym „Piotrusiu…” dzieje się znacznie więcej niż w innych spektaklach – to mądra opowieść dla dzieci, pięknie ilustrowana nie tylko muzycznie, ale i pod względem scenografii.
Kolejną, już potwierdzoną  premierą tego sezonu będzie „Baśń o rycerzu bez konia” na przełomie lutego i marca przyszłego roku, w reżyserii Jarosława Antoniuka. 
– Dalsze plany też są bogate – zapowiada Jarosław Antoniuk. – Poza nowościami teatr ma w repertuarze 13 pozycji, które będziemy grali w tym sezonie wymiennie. Są wśród nich sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Na afisz wrócą też dwa spektakle sprzed lat, „Madejowe łoże” oraz „Karius i Baktus”. Jak podkreśla ich reżyser Jarosław Antoniuk, można tu w zasadzie mówić o powtórnych premierach, z racji zmian w obsadzie i licznych nowych pomysłach. 
Nowością w działalności teatru są wystawy. Pierwsza, „Zabawki ludowe” zostanie otwarta w dniu premiery „Piotrusia i Wilka”, zaś „Szopki Bożonarodzeniowe” w połowie grudnia. Obie wystawy zaprezentowane w łomżyńskim teatrze pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Będzie też wciąż realizowany cykl zajęć edukacyjnych „Poznajemy teatr”, skierowany do dzieci w różnym wieku.
– A kilka dni po premierze wyjeżdżamy z „Kartoteką” do Radomska, gdzie urodził się Tadeusz Różewicz – mówi Jarosław Antoniuk. – W festiwalu Różewicz Open Festiwal biorą udział przeważnie teatry dramatyczne, natomiast to, że Różewicz powstał w teatrze lalkowym sprawiło, że też zostaliśmy zaproszeni!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę