Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Wielomilionowe cięcia w budżecie Łomży

Zmniejszenie tegorocznych wydatków majątkowych, czyli tych na inwestycje, o blisko 12 mln zł proponuje prezydent radnym Łomży. Ograniczenia inwestycyjne dotyczą przede wszystkim projektów, które miały być realizowane z dofinansowaniem unijnym. Dwa z nich - „przygotowanie i uzbrojenie terenów w Łomży - II etap” oraz rewitalizacja „Domku Pastora” przy Krzywym Kole mają zostać przesunięte na przyszły rok.

Największe cięcia o kwotę 10 milionów 686 tysięcy 562 złotych dotycząc projektu „Przygotowanie i uzbrojenie terenów w Łomży - II etap”. Jak czytamy w przekazanym radnym uzasadnieniu zmian w budżecie wiąże się to z aktualizacją harmonogramu rzeczowo finansowego realizacji projektu i  wynika z trwającej procedury uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Decyzją ZRID zatwierdzony zostanie podział nieruchomości znajdujących się w pasie drogowym ul. Meblowej.
W przypadku projektu „Domek Pastora w Łomży - centrum aktywności turystycznej i kulturalnej” prezydent proponuje zmniejszenie tegorocznych wydatków majątkowych o kwotę 1 595 767 złotych. Realizacja projektu miałaby zostać przeniesiona na przyszły rok z uwagi, iż „w bieżącym roku nie została jeszcze wszczęta procedura przetargowa”.
Niemal takiej samej wysokości cięcia - o kwotę 1 576 637 zł – planowane są także na zadaniu inwestycyjnym „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża - II etap”, który jak czytamy w uzasadnieniu prezydenckiego wniosku „w wyniku rozstrzygniętego konkursu projekt nie został zakwalifikowany do realizacji”.

Wśród wielu zmian w budżecie na uwagę zasługuje zmniejszenie o blisko 15 mln zł przychodów i rozchodów miasta. Jak czytamy w uzasadnieniu dokonuje się tego zgodnie ze stanowiskiem Regionalnych Izb Obrachunkowych: „zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego w kwocie jaka wynika z kredytów posiadanych w innych bankach nie stanowi przychodu w myśl art 5 ust 1 pkt 4 i art 6 ust 2 ustawy o finansach publicznych. Stąd też tego rodzaju spłat nie należy traktować jako rozchodu, gdyż takim działaniem nie zmienia się wielkości kwoty zadłużenia.”

Po wprowadzeniu proponowanych przez prezydenta zmian tegoroczny budżet Łomży po stronie dochodów zamknąć ma się kwotą 272,2 mln zł, a wydatków 294,6 mln zł - z czego 64 mln zł to wydatki majątkowe. Dodajmy, że jeszcze w lipcu tegoroczne wydatki inwestycyjne miasta planowane były na poziomie przekraczającym 81 mln zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę