Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Federacja dla Łomży: wspólne projekty, granty i działania

- Z satysfakcją i radością informuję społeczność mieszkańców Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, że jednogłośnie uchwaliliśmy statut Federacji dla Łomży – mówi Joanna Salwa – Anucińska (lat 37), która współinicjowała spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych. - Podjęliśmy uchwałę także o powołaniu komitetu założycielskiego federacji, w którym są przedstawiciele 12 organizacji. Teraz przed społecznikami z „trzeciego sektora” stoi nowy cel: program współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi Łomży na rok 2014. W środę w ratuszu spotkanie otwarte z wiceprezydent Łomży Mirosławą Kluczek.

W połowie sierpnia w Restauracji Na Farnej podjęli decyzję o rejestracji Federacji dla Łomży.
- Uznaliśmy, że to ułatwi aplikowania o środki zewnętrzne – precyzuje Joanna Salwa – Anucińska. - Będziemy występować ze wspólnym stanowiskiem i działaniami na rzecz mieszkańców Łomży i okolic. 
- Federacja ułatwi nam wymianę informacji o prowadzonych przez nas różnorodnych działaniach – dodaje Maria Krupa, prezes Fundacji Czas Lokalny. - Łatwiej będzie występować w projektach i poruszać się w gąszczu przepisów. Kluby, stowarzyszenia i fundacje mają odmienne doświadczenia. Widzimy, że w Łomży mało jest imprez i inicjatyw, adresowanych do mieszkańców i angażujących ich w działanie, za mało jest propozycji dla młodzieży. Martwi nas także ciągle pusta starówka....

Wymiana doświadczeń i nadzieje na przyszłość
Fundacja Czas Lokalny chce wnieść imprezy, akcentujące miejscową kulturowość, dziedzictwo narodowe, ekologię i nadnarwiańskie walory przyrodnicze. Wędkarska Brać planuje współpracę z towarzystwem przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi i z samym ŁPKDN. Akademia Leonardo zamierza przyłączyć się do działań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży Łomżyńskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców oraz artystycznych Podlaskiego Regionalnego Funduszu Filmowego. - Federacja będzie mogła wspomóc zwłaszcza małe stowarzyszenia i grupy nieformalne – uzupełnia Jarosław Rewucki, prezes abstynenckiego Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość. - To wsparcie w organizacji imprez i podzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz organizacja szkoleń, aby działacze i wolontariusze się orientowali, co i jak mogą osiągnąć. Dla nas każda forma propagowania trzeźwego stylu życia się liczy, do czego wykorzystamy także federację.
Nowej inicjatywie życzliwie przygląda się prezes Teresa Steckiewicz z Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum pw. Świętego Ducha. - Nie przystępujemy do federacji, bo ja idę swoją drogą od dwudziestu lat i mnie nowinki nie interesują – zastrzega inicjatorka hospicjum oraz organizatorka kwest społecznych. - Nasze stowarzyszenie ma szczególny charakter, odmienną formę pracy niż chociażby fundacje. Jednak trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia.

Współpraca z samorządami i większa siła przebicia
Uchwałę o Federacji dla Łomży społecznicy podpisali w Wyższej Szkoły Agrobiznesu 11. września. Organizacje przygotowały wniosek do prezydenta Łomży o powołanie Rady Działalności Pożytku Publicznego, doradzającej, opiniującej i rozstrzygającej spory z urzędnikami.
- Bardzo się cieszę, że trójka inicjatorów: Grażyna Czajkowska, Joanna Salwa – Anucińska i Marek Lechowicz podjęła się tego zadania i prowadzi federację od pomysłu do zaistnienia – ocenia Kamil Kamiński z Fundacji Ocalenie, który rok temu w art. „Trzeci sektor może być wielki” na 4lomza.pl wyliczał pożytki z działań. - Na inicjatywę nie patrzę pod kątem pożytków dla Fundacji Ocalenie. Kluczowy jest rozwój trzeciego sektora i wolontariatu: spotkania, szkolenia i współpraca. To wielka wartość. Federacja niesie szansę na lepszą współpracę z samorządem miejskim czy wojewódzkim. A jedna organizacja, mała czy duża, może nie mieć siły przebicia, jak realizując wspólnie postulaty.
- Jestem zadowolony, ponieważ Federacja dla Łomży staje się zwieńczeniem procesu jednoczenia organizacji pozarządowych – podsumowuje Sławomir Zgrzywa, działacz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Łomżyńskiego Bractwa Historycznego. - Mamy wreszcie forum w Łomży, na którym możemy mówić, co organizacje robią, co chcą zrobić i jakiej pomocy potrzebują.       
Działacze organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i każdy zainteresowany działaniem dla dobra mieszkańców Łomży i okolic spotkają się w środę, 18. września, o godz. 10. z wiceprezydent Mirosławą Kluczek. Główny cel spotkania to konsultacje Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomża z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2014, lecz debata w sali konferencyjnej ratusza to też okazja do prezentacji pomysłów i wniosków co do działań i planów organizacji na przyszły rok.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Bolesław Deptuła


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę