Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Park Jana Pawła II może być ładny...

Główne zdjęcie
wariant A

„Ogród Papieski” z rabatami wypełnionymi białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią czyli bezpośrednio nawiązując do barw papieskich miały być centralnym punktem odnowionego Parku Jana Pawła II w Łomży. Znajduje się pomiędzy ul. Zawadzką, Katyńską, Wyszyńskiego i Reymonta i dziś parku raczej nie przypomina. Może to się zmienić jeśli do realizacji zostanie skierowany któryś z projektów opracowanych na zlecenia miasta przez BD Projekt. Aby prawdziwy Park powstał potrzebny jest... czas, a wcześniej około 5 milionów 400 tysięcy złotych.

Park Jana Pawła II w Łomży, którego rewitalizacji plany opracowała firma BD Projekt (za 67 404 zł brutto) ma mieć powierzchnię około 5,5 hektara. Jak przekazuje Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży, został zaprojektowany w stylu krajobrazowym. Nasadzenia tworzą rozległe, barwne grupy, komponując się z łagodnymi łukami alei spacerowych. Centralnym punktem założenia jest „Ogród Papieski”, w którym zastosowano rabaty wypełnione białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią. W „Ogrodzie Papieskim” posadzono także białe magnolie z gatunku Magnolia x soulangeana „Lennei Alba” oraz złociste cisy Taxus baccata „Dovastoni Aurea”. Ogród otaczają grupy wiosennej wiśni różowej Prunus x subhirtella „Autumnalis” często powtarzającej kwitnienie jesienią.
Róże pozostają motywem przewodnim całego parku. Uzupełniają je grupy różaneczników, tawuł japońskich, różowych berberysów Thunberga, niebieskiej szałwii.
Wzdłuż alei spacerowych rozmieszczono półkoliste placyki wypoczynkowe i widokowe otoczone żywopłotem z karłowatego ligustru i hortensjami bukietowymi w odmianie Hydrangea paniculata „Pinky Winky”.
W nowym układzie zieleni wykorzystano istniejący drzewostan, który stał się kanwą rozwiązań projektowych w zakresie zagospodarowania parku i placów zabaw.
Na terenie opracowania zaprojektowano dwa place zabaw, oddzielnie dla dzieci młodszych i starszych. Place zabaw otoczono swobodnymi, rzędowymi nasadzeniami z lilaka Meyera w odmianie „Palibin”. Ponad grupą lilaków place otacza szpaler drzew Catalpa bignonioides „Aurea” i Sorbus intermedia.
Na terenie opracowania wykorzystano szerokie możliwości, jakie daje zastosowanie różnych typów roślinności okrywowej. Są to róże okrywowe w odmianie „Ritausma” kwitnące do grudnia, należące do najodporniejszych na mróz, liliowce w odmianie „Stella de Oro” - o najdłuższym spośród liliowców okresie kwitnienia – VI-VIII, kwitnące niezawodnie różaneczniki Rhododendron „Roseum Elegans”, tawuły japońskie Spiraea japonica „Firelight” o złocistych liściach, różowolistne berberysy Berberis thunbergii „Pink Queen”, szałwia omszona Salvia nemorosa „Blauhuegel”, kolcosił o białopstrych liściach Eleutherococcus sieboldianus „Variegatus”, hortensje bukietowe kwitnące od lipca do października.
Układ został tak pomyślany, aby kompozycje roślinne były widoczne zarówno z od strony alejek jak i wnętrza placów. Zastosowane gatunki to krzewy niskie i średnio-wysokie nieprzesłaniające widoczności, a przez to pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa w parku i na placach zabaw.

Oto przygotowane przez projektantów wizualizacje  trzech wariantów Parku Jana Pawła II w Łomży, które udostpenił nam ratusz.

210204100642.gif
Foto: wariant A
Foto: wariant A
Foto: wariant A
Foto: wariant A
Foto: wariant A
Foto: wariant B
Foto: wariant B
Foto: wariant B
Foto: wariant B
Foto: wariant B
Foto: wariant C
Foto: wariant C
Foto: wariant C
Foto: wariant C

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę