Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Nie marnujmy talentów!

– Przykłady Żakliny Olchowik, Agnieszki Żemek- Pawczyńskiej, Juli Fabiszewskiej - występującej kiedyś w Zespole Pieśni i Tańca „Łomża” oraz wielu innych osób świadczą o tym, że z powodzeniem szukamy talentów! – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. – Efekty naszej pracy są widoczne, kiedy patrzę na naszych podopiecznych – potwierdza Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT. – A nawet jeśli ktoś nie zrobi kariery to wiem, że będzie mu łatwiej w życiu, bo doświadczył czegoś, co pomaga mu na co dzień! W Regionalnym Ośrodku Kultury oraz Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży trwają zapisy na zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne i muzyczne dla dzieci oraz młodzieży od 4 do 19 roku życia.

– Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży prowadzi obecnie nabory do zajęć pozalekcyjnych, odbywających się codziennie od poniedziałku do piątku – mówi Jarosław Cholewicki. 
– Począwszy od zajęć tanecznych w różnych grupach wiekowych,  prowadzonych przez Magdę i Jacka Baczewskich oraz koła plastycznego dla dzieci i młodzieży pod opieką Justyny Kryszpin – Żmudy. Dla dzieci najmłodszych mamy od dwóch lat Dziecięce Studio Piosenki i Tańca, gdzie uczęszczają maluchy w wieku 4-6 lat. Jesteśmy chyba jedynym miejscem w Łomży, gdzie są przyjmowane tak małe dzieci, które ćwiczą po kierunkiem Alicji Pawczyńskiej i Agnieszki Żemek- Pawczyńskiej. Z kolei w studio wokalnym zajęcia odbywają się inaczej, bo Marek Żemek dobiera sobie najzdolniejszą, starszą młodzież. 
Można też zgłaszać się do istniejącego od ponad 35 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”.
Chętni przyjmowani są do trzech grup: najmłodszej od 7 do 9 lat, średniej od lat 10 do 15 i starszej powyżej 16 roku życia. Zajęcia taneczne prowadzą Agnieszka Żemek- Pawczyńska i Justyna Wawrzyniak, a wielu dawnych tancerzy „Łomży” odnosiło znaczące sukcesy, z pracą w Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”, włącznie.
– Wszystkie te zajęcia są niestety odpłatne i  wynoszą około 40 zł miesięcznie – zaznacza dyrektor Cholewicki. – Jesteśmy zmuszeni do  pobierania opłat, bo musimy opłacić czynsz czy pokryć koszty materiałów plastycznych. Będziemy też prowadzić zajęcia indywidualne z nauki gry na instrumentach dla zainteresowanych. Będą je prowadzić: Michał Olchowik (akordeon, instrumenty klawiszowe), Żaklina Olchowik (śpiew) i Dariusz Boguski (gitara), a koszt takich zajęć to 40 zł za godzinę.

Szukamy młodych talentów

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży też tętni życiem każdego dnia, od wczesnych godzin popołudniowych aż do wieczora. 
– Wszechstronna edukacja dzieci i młodzieży jest dla nas bardzo ważna– mówi Roman Borawski. – Od lat dominują u nas plastyka i taniec, dzięki ogromnym sukcesom podopiecznych Anny Bureś i Marka Kisiela. Rozwija się też teatr, gdzie mamy w tej chwili kilka grup i też trwa do nich nabór. Niestety możliwości lokalowe bardzo ograniczają rozwój i realizację wszystkich pomysłów Joanny Klamy. Formy muzyczne, zwłaszcza wokalne, dzięki Magdzie Sinoff i Bernardowi Karwowskiemu, też od lat cieszą się dużą popularnością. Tutaj trudno mówić o regularnym naborze, bo składy są stałe, poza pewnymi uzupełnieniami. Nie ma też otwartych zajęć wokalnych, poza wakacjami czy feriami.
Tak, jak można się jeszcze zapisywać do grup tanecznych (np. hip hop dance w grupach wiekowych: 7-9, 10-12 i od 13lat)  oraz do Teatru Aktywnego (w grupie młodszej, od 10 do 13 lat oraz starszej, dla 14 – 19-latków), nabór do pracowni plastycznej został zakończony, zanim oficjalnie się rozpoczął, z powodu zgłoszenia się ponad 60 osób. Dlatego będą tu aż trzy grupy młodsze, dwie starsze dla uczniów klas IV-VI oraz gimnazjalno-licealna.
– Chcę pokazać dzieciom to wszystko, z czym na pewno nie zetkną się w szkołach  – mówi Anna Bureś, instruktor ds. plastyki MDK-DŚT. – Dlatego, oprócz technik malarskich prezentuję też, w miarę możliwości lokalowych, techniki graficzne i formy przestrzenne. 
Bo każde zajęcia artystyczne mają ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka i wszystko to będzie procentować w przyszłości!
– Jeśli dzieci wykazują jakikolwiek talent, powinny być zachęcane przez rodziców do tego, by go rozwijać – dodaje Roman Borawski. – Znam wielu młodych ludzi, którzy są aktorami, wokaliści występujący niedawno w „Bitwie na głosy” też obecnie szukają swego miejsca na estradzie. A zaczynali u nas jako nieśmiałe kilkulatki. Dlatego nie marnujmy talentów swych dzieci, pozwólmy im się rozwijać pod okiem ludzi, którzy się na tym znają i pracują z ogromną pasją! Tym bardziej, że większość zajęć w MDK-DŚT jest bezpłatna.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę