Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Prezes „Edukator” bez kary

Sprawa prezes Społeczno – Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży oskarżonej o podrobienie uchwały zarządu została warunkowo umorzona na rok. Wyrok wydał Sąd Rejonowy w Łomży. Wyrok nie jest prawomocny, ale jak relacjonuje Gazeta Współczesna o takie rozstrzygnięcie wnioskował obrońca oskarżonej i godziła się na to prokuratura.

Sprawa dotyczyła podrobienia uchwały zarządu Stowarzyszenia z 2010 r., w której prezes Barbara K. tuż przed kontrolą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, skąd płyną dotacje dla stowarzyszenia, zmieniła treść dwóch paragrafów i dopisała jeden oraz podpisała się za protokolantkę. Groziło jej nawet do 5 lat więzienia.
Jak relacjonuje Współczesna wedle przyjętej przez nią linii obrony, dokument, który musiał być szybko poprawiony odpowiadał prawdzie, a oskarżona nie doprowadziła w ten sposób do żadnej szkody finansowej, czy czyjejś krzywdy, bo środki PFRON-u zostały wykorzystane prawidłowo.
Potwierdził to także sąd, przy czym zgodził się z oskarżeniem, że podpisanie się za kogoś na dokumencie – w tym wypadku za protokolantkę, obecną wiceprezydent Łomży - jest niedopuszczalne. Dlatego sąd nie mógł umorzyć sprawy ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, ale przychylił się do wniosku o umorzeniu warunkowym na rok obciążając oskarżoną kosztami postępowania.

Zgodnie z art. 66 Kodeksu karnego sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę