Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wyplenić chwasta z doliny Narwi

Główne zdjęcie
kolczurka klapowana, wielokwiatowe grona

Stowarzyszenie Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, we współpracy z ŁPKDN, prowadzi projekt pn. „Eliminacja roślin inwazyjnych w zbiorowiskach naturalnych Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi”. Ważną częścią zadania będzie planowana na wrzesień czynna akcja usuwania kolczurki klapowanej (Echinocystis lobata). To tzw. dziki ogórek, gatunek jednoroczny o pnącej łodydze, która silnie rozrastając się zacienia inne rośliny. - Ze względu na to, że jest rośliną jednoroczną wystarczy zerwać jej pędy, by nasiona umiejscowione w kolczastych torebkach nie miały możliwości dojrzewania – podaje ŁPKDN zachęcając mieszańców regionu do udziału w odchwaszczaniu Parku.

owoce kolczurki jesienią
owoce kolczurki jesienią
owoce kolczurki
owoce kolczurki

Koniec lata jest okresem, w którym bardzo chętnie korzystamy z dobrodziejstw natury wychodząc często w teren (spacery, jazda na rowerze, wycieczki samochodowe). Wystarczy jednak krok za miasto, by znaleźć wszędobylską ostatnio roślinę- kolczurkę klapowaną (Echinocystis lobata). Zapewne nie jeden z nas uległ urokowi jej pnączy i ciekawych owoców (kolczastych, małych ogóreczków) i zasadził ją u siebie w ogródku, by pięła się po ogrodzeniu. Roślina ta wyszła jednak spod ludzkiej kontroli i teraz ściele się jasnozielonymi łanami wzdłuż cieków wodnych i dróg . Jej szybki rozrost powoduje zacienianie, a w konsekwencji obumieranie roślin rodzimych gatunków. Przełom sierpnia i września jest doskonałym czasem, by spróbować pohamować niszczycielską działalność tego przybysza z Ameryki Południowej, gdyż właśnie teraz bardzo dobrze widoczne są jego jasne, wielokwiatowe grona. Ze względu na to, że jest rośliną jednoroczną wystarczy zerwać jej pędy, by nasiona umiejscowione w kolczastych torebkach nie miały możliwości dojrzewania. Specyficzne dla kolczurki jest to, że woda jest jej sprzymierzeńcem, bo przenosi owoce i nasiona, przyczyniając się do zajmowania coraz to nowszych miejsc.
W związku z powyższym Stowarzyszenie Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi we współpracy z Parkiem postanowiło przeprowadzić szereg działań, których celem jest ograniczenie występowania roślin inwazyjnych na terenie Parku. Jednym z nich jest czynna akcja usuwania kolczurki klapowanej. Zapraszamy zainteresowane osoby do udziału w akcji.
data i godzina: 13.09.2013r. (piątek), godz. 1000
miejsce zbiórki: platforma widokowa w Rakowie
niezbędny ekwipunek: wygodne buty, gumowe rękawiczki, dobry humor
dojazd – własny
czas trwania akcji: 2-3godziny

Po krótkim instruktażu i nauce identyfikacji kolczurki spróbujemy oczyścić teren wzdłuż drogi Rakowo- Krzewo. Każdy z uczestników otrzyma wydaną w ramach zadania publikację „Tajemniczy zielony przybysz. Rośliny inwazyjne w zbiorowiskach naturalnych Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi”. Szczegóły akcji oraz zapisy pod nr telefonu 86-219-21-75 (osoba do kontaktu: Anna Jadczak).

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę