Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Umowa Czerniawskiego z Wincenciakiem pod lupą

Główne zdjęcie
Zastępcy prezydenta: Mirosława Kluczek i Beniamin Dobosz

Komisja Rewizyjna Rady Miasta, Wojewoda Podlaski i Regionalna Izba Obrachunkowa mają zająć się sprawą umowy podpisanej w lipcu przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej w Łomży. Chcą tego radni Łomży, którzy po burzliwej i długiej dyskusji większością głosów przyjęli odpowiednie wnioski. Umową tą prezydent użyczył bezpłatnie na 20 lat Towarzystwu budynek z działką przy ulicy Studenckiej 11, w którym dotychczas mieściły się ZDZ-ty, a teraz TWP ma tu prowadzić przedszkole. O planach zawarcia umowy nic nie wiedziała żadna ze stałych Komisji Rady Miasta, a radni mają przekonanie, że mogło to odbyć się z naruszeniem prawa.

Decyzja prezydenta o lipcowej umowie prezydenta Czerniawskiego z TWP  (zobacz: Ugoda. Będzie przedszkole) była zaskoczeniem dla wszystkich radnych. Podczas dzisiejszej sesji, pierwszej po wakacyjnej przerwie, radni chcieli dokonać oceny działań prezydenta Czerniawskiego w tym zakresie. Mimo kilkugodzinnej dyskusji na sesji i długich wcześniejszych dyskusji na posiedzeniach różnych komisji, także dziś wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Pod nieobecność prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, wątpliwości radnych usiłowała rozwiać zastępca prezydenta ds. oświaty Mirosława Kluczek, oraz naczelnik wydziału oświaty Andrzej Piechociński. 
W trakcie dyskusji okazało się m.in. że choć umowa użyczenia budynku pod przedszkole była zawarta 24 lipca, to wniosek TWP o zgodę na utworzenia przedszkola w Łomży do ratusza dotarł dopiero dwa tygodnie później. Okazało się, że choć Towarzystwo prowadzi nabór, a rok szkolny zaczyna się już w poniedziałek, TWP nie otrzymało od prezydenta zezwolenia na prowadzenie przedszkola, bo dotychczas nie złożyło wszystkich wymaganych prawem dokumentów.  Okazało się też, że wbrew wcześniejszym wyjaśnieniom skarbnik miasta, pieniądze na remont budynku pod przedszkole TWP – niemal 100 000 zł poszły nie z rezerwy oświaty w budżecie miasta, ale aby je wygospodarować prezydent dokonał serii przesunięć w budżecie. 
- Rozumiem, że Państwo czujecie się urażeni, że nie konsultowano tego z Państwem, być może to był błąd, mogę w imieniu prezydenta za to przeprosić, ale przedszkole jest potrzebne – próbowała udobruchać radnych Mirosława Kluczek. 
Radni uznali, że nie są w stanie w pełni ocenić działań prezydenta przede wszystkim ze względu na brak dokumentów. Dlatego postanowiono, że sprawę będzie musiała zbadać Komisja Rewizyjna. Większością głosów Rada postanowiła także zwrócić się do Wojewody Podlaskiego aby zbadał czy zawarcie umowy użyczenia na 20 lat budynku dla TWP było zgodne z prawem. Regionalna Izba Obrachunkowa i Wojewoda Podlaski mieliby się wypowiedzieć, czy prezydent bez zgody Rady Miasta mógł przekazać pieniądze dla TWP (na remont budynku). 
Komisja Rewizyjna ma zobaczyć podpisaną umowę prezydenta z Towarzystwem, by móc wyjaśnić całość sprawy, ale także dowiedzieć się o wszystkich roszczeniach stowarzyszeń wobec miasta. Te – jak ujawniła podczas sesji wiceprezydent Mirosława Kluczek – ciągle wpływają. Ostatnio stowarzyszenie, którego nazwy prezydentka nie ujawniła, zgłosiło „bardzo duże” roszczenia jeszcze za 2006 rok. 
- I wcale się nie dziwię. Inne stowarzyszenia się zgłaszają bo widzą, że można coś ugrać – choćby budynek - tak jak TWP – podsumowywał radny Andrzej Wojtkowski.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę