Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pasy mogły ich uratować

Główne zdjęcie
Zambrów. 37-letni kierowca renault jadąc w kierunku Czyżewa zaczął na prostej drodze wyprzedzać poruszający się przed nim pojazd, ale wykonując manewr zjechał na lewe pobocze, następnie wracając na swój pas ruchu stracił panowanie nad samochodem i wjechał do rowu. Megane uderzyło w nasyp ziemi i zostało wyrzucone na jezdnię, gdzie przewróciło się na bok. W wyniku wypadku na miejscu zginęła 23-letnia pasażerka renault, a kierujący i kolejny pasażer z ogólnymi potłuczeniami ciała trafili do szpitala. (fot. KWP Białystok)

Renault zjechało z drogi, uderzyło w nasyp ziemi i przewróciło się na bok. W wyniku wypadku na miejscu zginęła 23-letnia pasażerka megane, a kierujący i kolejny pasażer z ogólnymi potłuczeniami ciała trafili do szpitala. Do tragicznego zdarzenia doszło w minioną sobotę około godziny 21.00 w Zambrowie. Okazuje się, że że pasażerowie pojazdu nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. - Analiza wypadków z pierwszego półrocza 2013 roku wskazuje, że w dalszym ciągu najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych jest nadmierna lub niedostosowana do warunków na drodze prędkość (blisko 30% ogółu wypadków), co w połączeniu z nieskorzystaniem z pasów bezpieczeństwa znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkimi obrażeniami – ostrzegają policjanci.

Od 1 stycznia 2010 roku do 30 czerwca 2013 roku na terenie województwa podlaskiego doszło do 2722 wypadków drogowych, w wyniku których 478 osób zginęło, a 1451 zostało rannych. Wśród tych zdarzeń 124 to wypadki, gdzie ich uczestnicy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. W tych zdarzeniach zginęły 52 osoby, a 238 zostało rannych.
Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach podlascy policjanci w latach 2012 i 2013 zorganizowali siedem akcji kontrolnych pn. „Pasy”.  W trakcie tych działań funkcjonariusze skontrolowali ponad 4700 pojazdów, gdzie blisko 2500 kierujących nie zastosowało się do przepisów prawa. Wśród nich aż 44% nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa lub przewoziło pasażerów bez zapiętych pasów, bądź nie zadbało o bezpieczeństwo swoich dzieci przewożąc je bez wymaganego fotelika.
Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy przez kierującego jest wykroczeniem w ruchu drogowym. Zgodnie z „taryfikatorem” policjant może ukarać za nie kierującego 100-złotowym mandatem i 2 punktami karnymi. Natomiast jeśli kierowca będzie przewoził pasażerów nie korzystających z pasów bezpieczeństwa „taryfikator” przewiduje mandat w kwocie 100 zł i 4 punkty karne. Przewożenie dziecka w pojeździe poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci to kara w postaci 150-złotowego mandatu i dodatkowo 6 punktów karnych.
Należy pamiętać, że w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę