Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

„Między nami Robotami” - zabawa z nauką w Galerii Veneda

Mały dinozaur zachowuje się jak prawdziwy drapieżnik: widzi, słyszy, reaguje na dotyk, porusza głową i ogonem. Jego trzy razy wyższy kolega, jakieś półtora metra, to bohater filmu animowanego „Wall-e”: wrażliwy, chętny do pomocy i od 700 lat szukający przyjaciela. A Sigma to dwumetrowy olbrzym przy nich: na szczycie ma zamontowane działko obrotowe, strzelające dymnymi krążkami w rytm dźwięków, co sprawia dzieciom niesamowitą frajdę. - Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy i nauki oraz na spotkanie z prawdziwymi robotami – zachęca z uśmiechem Marta Kostyk, dyrektor Galerii Veneda w Łomży, gdzie od godz. 12. do 19. w najbliższą sobotę, 24. sierpnia czeka na każdego nie lada wydarzenie: humanoidalne maszyny wyposażone w sztuczną inteligencję. - W czasie zabaw, gier i konkursów wykonamy niesamowite doświadczenia i eksperymenty naukowe!

Organizatorzy są przekonani, że Warsztaty Szalonego Naukowca przybliżą świat fizyki i chemii. Twierdzą, że jeszcze nigdy nauka nie była taka łatwa i przyjemna. Chcą pokazać wszem i wobec, że dzięki nauce i twórczej myśli człowieka poznanie otaczającego nas świata może być fascynujące. 
Sprytne roboty podczas pokazów będą pomagać w zgłębianiu tajników wiedzy małym adeptom nauk ścisłych, jak również nieco i sporo starszym. Każdy w Venedzie będzie mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec. Samodzielne wykonywanie eksperymentów sprawi, że poznamy tajemnice niecodzienna zjawiska. Twórcza i aktywna postawa uświadomi nie tylko najmłodszym, jak ciekawa może być otaczająca nas rzeczywistość. Zobaczymy też spektakl inspirowany „Bajkami robotów” - zabawną opowieść o Profesorze Eugeniuszu, który postanawia wyhodować Sztuczną Inteligencję.
Na kilku stanowiskach poznamy zdolności i umiejętności człekopodobnych robotów. Na przykład, Robo – przyjaciel ma przesympatyczną osobowość. Powita gości, pobawi się z dziećmi i rodzicami, chętnie zagada do milczków, po czym opowie kawał i wywoła uśmiech na twarzach w Venedzie.
Inne roboty pokonają tory przeszkód i znajdą wyjście z labiryntu pełnego pułapek: Niektóre ruszą po kolorowej macie edukacyjnej i – sterowane przez gości Galerii Veneda - w jak najszybszym czasie pokonają przeszkody, aby dotrzeć do mety i zdobyć dla zwycięzców nagrody. Raz zatańczą,  przy innej okazji pokażą zmienne nastroje: będą udawały słodkiego śpiocha albo błysną oczyma. Wcielą się w miniaturowego pieska lub skorpiona albo... gitarę i udowodnią, że potrafią łasić się jak kot, rywalizować w przeciąganiu sznurka. Pokażą, jak są zdenerwowane i pokojowo nastawione.
Spróbujemy również zaprogramować robota, tj. ,ożywić maszynę” tak, aby reagowała na polecenia i odniosła niejedno zwycięstwo w zawodach. Rozegramy wyścigi: podczas misji marsjańskiej robot przetransportuje ładunek z jednej bazy do drugiej - jednak nikt nie zapomni o walkach na ringu.
W Galerii Veneda odbędą się pokazy doświadczeń, jak w chwilę zrobić ogromną ilość kolorowej piany, jak zmieścić metrowy styropian w małym kubku czy zrobić sztuczną krew i magiczny papier. W kosmiczną podróż, przypominającą o obrotach ciał niebieskich, zabierze nas szalony naukowiec i jego gapowaty robot, konstruując na naszych oczach wielką, srebrną rakietę. Choć niezdarny robot opóźnia pracę, to w końcu nastąpi wielkie odliczanie i... polecimy w kosmos, gdzie przygoda goni przygodę. kurtyna w planety, kosmiczne „robotyczne” kostiumy czy ufoludki przy pięknej muzyce.
Veneda zapewnia, że dzieci będą wykonywały roboty z materiałów przeznaczonych do recyklingu – starych opakowań, papierowych pudełek, zużytych butelek i tektury. Wszystkie prace wezmą udział w konkursie na najlepszego Eko-robota, zaś zwycięzca otrzyma prawdziwego robota – zabawkę. Konkursy z nagrodami, fajne gry i zabawy poprowadzi niezastąpiony humorysta Michał Pustuła, z którym roboty i ludzie zatańczą i wezmą udział w quizie „Bajkowe roboty”. Będzie jak w bajce!

Opr. Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę