Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Poszukaj „drzewa Sobieskiego”

Główne zdjęcie
Jan i Marysieńka

Od początku lipca trwa wspólna akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska której podstawowym celem jest odnalezienie „drzew Sobieskiego”. „Drzewa Sobieskiego” to drzewa, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję tę zapoczątkował najprawdopodobniej sam król Jan III Sobieski. W tym roku mija 330 lat od zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem.

- Do tej pory otrzymaliśmy kilka interesujących zgłoszeń - komentuje Małgorzata Zakrzewska - koordynatorka akcji w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Wśród nich na uwagę zasługują lipy pochodzące z Chęcińskiego Podzamcza, w tym dwie wyjątkowe - Jan i Marysieńka. 
Jan i Marysieńka, rosną na terenie zespołu pałacowo-parkowego, nieopodal bramy triumfalnej, wzniesionej na cześć wracającego z wyprawy wiedeńskiej, króla Jana III Sobieskiego. Do pałacowej bramy prowadzi lipowa aleja. Chęcińskie lipy są okazałymi trzystuletnimi  drzewami, pamiątkami zwycięskiej bitwy. 
Lipy Jan i Marysieńka nazwano od imion przebywającej w dworze starościańskim pary królewskiej. Inspiracją był fakt, że znajdują się blisko siebie i były splecione konarami. 
Choć chęcińskie lipy mają ponad 300 lat i ciekawą historię nie są pomnikami przyrody. To pokazuje, jak  ważna i potrzebna jest akcja. Kampania „drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” jest bowiem początkiem działań związanych z poszukiwaniem drzew – kandydatów do ustanowienia ich pomnikami przyrody. Jest to także początek starań zmierzających do otoczenia opieką najstarszych świadków polskiej historii – drzew weteranów. Sędziwe drzewa są nie tylko polską dumą ale także elementem dziedzictwa narodowego, zarówno przyrodniczego jak i kulturowego, o które należy dbać i chronić od zapomnienia.
Spośród zgłoszonych przez uczestników akcji „drzewa Sobieskiego” drzew zostanie wybranych kilka, które jako pierwsze będą nominowane do otrzymania statusu „drzewa weterana”. 
Szczegółowe informacje dotyczące akcji na stronach www.gdos.gov.pl oraz www.zabytek.pl.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę